Izraelská armáda použila na hranici s Libanonem katapulty ze středověku

Přidat na Seznam.cz

Aby vyčistili houštinu a nemuseli se spoléhat na cenné dělostřelectvo, rozhodli se izraelští záložní vojáci sestavit trebuchet, zařízení, které vrhá kameny a hořící předměty na vzdálenost několika set metrů. Tato starobylá zbraň se v Evropě používala až do 15. století.

V libanonské pohraniční oblasti je hustá vegetace, která představuje výzvu pro izraelské síly rozmístěné v této oblasti. Předpokládá se, že tyto požáry mají armádě pomoci při identifikaci teroristů, kteří se snaží proniknout do Izraele nebo provést jiné útoky, píše deník Israel Hayom.

Houštiny v blízkosti hraničního plotu ztěžují vojákům vyhledávání buněk Hizballáhu, které se v oblasti ukrývají. Na začátku konfliktu se vojáci v záloze pokusili pomocí zápalných lahví křoví zapálit, čímž oblast odhalili, aby se buňky neměly kde ukrýt. Libanonské zdroje rovněž informovaly o použití fosforových bomb a zápalných dronů.

Trebuchet je druh silného katapultu používaného ve středověku. Jejich používání výrazně pokleslo kolem poloviny 15. století se zavedením střelného prachu, píše deník Times of Israel.

Teroristická skupina Hizballáh útočí na severní Izrael od libanonských hranic posledních osm měsíců a tvrdí, že tak činí, aby podpořila Palestince uprostřed izraelské války proti Hamásu v pásmu Gazy a vyhnala desítky tisíc Izraelců z jejich domovů. Její raketové a dronové útoky vyvolaly odvetnou izraelskou palbu a vyvolaly obavy z širšího konfliktu.

Zdroj: Israel Hayom, Times of Israel