Izraelská armáda nařizuje další evakuace z Rafáhu

Přidat na Seznam.cz

Izraelská armáda pokračuje ve své ofenzívě v nejjižnější části Gazy, což vede k dalším evakuacím obyvatel z Rafáhu. Doktoři žádají o ochranu, protože evakuační příkaz zasahuje i kuvajtskou nemocnici ve městě. Odhaduje se, že kolem 150 000 až 300 000 Palestinců bylo nuceno opustit Rafáh, čímž se humanitární situace v oblasti stává stále více komplikovanější.

Izraelské úřady vydaly příkazy k evakuaci ve východním a středním Rafáhu, což způsobilo masovou migraci obyvatelstva, které čelí humanitární krizi. Kuvajtská speciální nemocnice byla rovněž zahrnuta do rozšířeného evakuačního příkazu, což vyvolalo obavy z nedostatku zdravotní péče v regionu.

Přestože Izrael tvrdí, že některé oblasti jsou bezpečné zóny, humanitární organizace a vysídlení Palestinci protestují proti neúměrnému utrpení, kterému jsou vystaveni lidé v přeplněných a bombardovaných oblastech. S nedostatkem potravin, vody a zdravotní péče čelí zoufalé situaci. Izraelská armáda tvrdí, že evakuační příkazy byly lidem sděleny prostřednictvím různých kanálů komunikace, avšak není jasné, kolik lidí tyto pokyny dostalo, informuje portál Al Jazeera.

Bílý dům reagoval na probíhající operace izraelských jednotek v Rafáhu

Bílý dům vyjádřil své znepokojení nad probíhajícími operacemi Izraelských obranných sil v Rafáhu, ale zdůraznil, že zatím nevidí tyto operace jako rozsáhlou vojenskou ofenzívu. Mluvčí Národní bezpečnostní rady uvedl, že operace IDF jsou zaměřeny na oblast přechodu a nezdá se, že by se rozšířily do civilních oblastí. Tato reakce Bílého domu přichází poté, co prezident Joe Biden varoval Izrael před možností zastavení dodávek útočných zbraní v případě rozsáhlé invaze, informuje server The Times of Israel

Zdroj: Al Jazeera, The Times of Israel