Izraelská armáda nařídila evakuaci částí města Khan Younis

Přidat na Seznam.cz

OSN varuje, že nový evakuační rozkaz se dotkne 250 000 Palestinců v Gaze, kteří často nemají kam jít. Izraelská armáda nařídila evakuaci částí města Khan Younis, což naznačuje blížící se vojenské operace, informuje deník Washington Post.

Izrael se z Khan Younis stáhl v dubnu po ničivém útoku, ale nyní požaduje, aby civilisté opustili východní čtvrti. To může znamenat snahu o znovuobsazení území ovládaného Hamásem, píše deník Aljazeera.

Civilisté v Gaze jsou nuceni přesouvat se do stále menších oblastí, často žijí v provizorních přístřešcích v ruinách nebo na plážích. Mnozí se do Khan Younis přestěhovali z Rafáhu, který byl dříve považován za poslední bezpečné místo.

Evakuační rozkaz následoval po raketovém útoku z Khan Younis na Izrael. Přestože Izrael tvrdí, že zničil většinu jednotek Hamásu, menší skupiny stále útočí.

OSN upozorňuje na obtížné podmínky pro evakuaci, včetně vysokých teplot a nedostatku jídla a vody. Není jasné, kam mohou lidé bezpečně odejít.

Izraelské operace pokračují v celé Gaze, včetně útoků v Rafáhu a čtvrti Shejaiya. Uprostřed konfliktu je uvězněno přes 2 miliony civilistů.

Evakuace se dotkla i největší fungující nemocnice v Gaze, přestože později bylo upřesněno, že se na ni rozkaz nevztahuje. Mnoho pacientů a personálu však již odešlo.

Mezitím Izrael oznámil plány na zvýšení dodávek vody do Khan Younis prostřednictvím odsolovacího zařízení. Tento krok vyvolal kritiku od některých izraelských politiků.

Zdroj: Washington Post, Aljazeera