Izraelská armáda nadále pokračuje ve smrtící ofenzivě na Rafáh i přes zákaz nejvyššího soudu OSN

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní soudní dvůr v pátek nařídil Izraeli, aby okamžitě zastavil vojenský útok na město Rafáh na jihu Gazy, kam se v zoufalých podmínkách uchýlilo více než milion lidí.

Nejvyšší soud OSN se odvolal na „bezprostřední riziko“ pro Palestince a uvedl, že od zahájení pozemních operací izraelských sil v oblasti, která byla kdysi prohlášena za bezpečnou zónu, bylo z Rafáhu nuceno uprchnout více než 800 000 lidí.
Soudce Nawaf Salam, předseda Mezinárodního soudního dvora, uvedl, že Izrael se dostatečně nezabýval a nerozptýlil obavy vyvolané jeho ofenzivou, a to vše za situace, kdy se „katastrofální“ životní podmínky Palestinců v pásmu dále zhoršily, píše portál NBCNews.com

Nerespektování rozhodnutí soudu. Izrael i USA genocidu popírají

Mezinárodní soudní dvůr vydal příkaz v návaznosti na naléhavou žádost Jihoafrické republiky, která v rámci probíhajícího řízení u soudu se sídlem v nizozemském Haagu obvinila Izrael z genocidních činů během několikaměsíčního útoku na Gazu, což Izrael i Spojené státy popírají.

Je nepravděpodobné, že by se Izrael příkazu, který ICJ nemá pravomoc vymáhat, podřídil, ale přelomové rozhodnutí bude na stále izolovanějšího spojence USA vyvíjet tlak. Rozhovory o příměří uvízly na mrtvém bodě, a to navzdory domácímu tlaku na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby zajistil propuštění rukojmích, kteří jsou stále drženi v Gaze. Soudce Salam v pátek rovněž zopakoval obavy o bezpečnost rukojmích držených v Gaze a vyzval k jejich okamžitému a bezpodmínečnému propuštění. Vyřešení případu bude pravděpodobně trvat roky, ale Jihoafrická republika požádala o vydání předběžného opatření na ochranu Palestinců.

Zdroj: NBCNews.com