Izrael zahájil masivní úder na cíle v Sýrii

Přidat na Seznam.cz

Série izraelských náletů zacílených v pátek na oblasti poblíž syrského města Aleppo si vyžádala oběti mezi civilisty i vojáky. Syrské ministerstvo obrany uvedlo, že poblíž Aleppa bylo zabito nejméně 42 lidí.

Místní média uvádějí, že letadla Izraelského letectva zaútočila na cíle poblíž mezinárodního letiště Aleppo a skladiště zbraní Hizballáhu. Mezi cíli jsou také obranné továrny.

Zemřelo také pět členů libanonské ozbrojené skupiny Hizballáh. Jedním z bojovníků Hizballáhu byl místní polní velitel, jehož bratr byl zabit v listopadu při izraelském útoku na jižní Libanon.

Izraelská válečná letadla zahájila útok kolem 1:45 místního času ze směru od Athríje jihovýchodně od Aleppa. Izraelské obranné síly odmítly útok komentovat.

Od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 podnikl Izrael stovky leteckých útoků na tamní cíle, protože se snaží odříznout spojence Hamásu, Hizballáh, od zásobovacích tras do Libanonu. Četnost těchto úderů se zvýšila od zahájení války Izraele s Hamásem v Gaze po útocích ze 7. října. Íránem podporovaný Hizballáh je sice libanonský, ale vysílá bojovníky do Sýrie, aby podpořili svého spojence, prezidenta Bašára Asada, píše deník Guardian.

Sýrie i Izrael se navzájem považují za nepřátele a nesdílejí diplomatické vztahy, uvádí CNN.

Páteční údery jsou jedny z nejsmrtelnějších od doby, kdy Izrael loni zintenzivnil svou vojenskou kampaň proti Íránem podporovaným skupinám v Sýrii a dalším po útoku 7. října na Izrael ze strany Íránem podporované skupiny Hamás.

Zdroj: CNN, Guardian