Izrael provedl nálet na íránský konzulát a zabil velitele revolučních gard

Přidat na Seznam.cz

Izraelské síly provedly v pondělí nálet na íránský konzulát v Sýrii. Nálet srovnal budovu poblíž íránské ambasády a údajně zabil Mohammada Rezu Zahediho, nejvyššího íránského vojenského představitele v Sýrii.

Úder v obci Mezzeh v oblasti Damašku zasáhl budovu sousedící s íránskou ambasádou. Zpravodajský web Al Jazeera uvedl, že cílovou budovou byl íránský konzulát a sídlo velvyslance. Íránská tisková agentura Tasnim citovala zdroje, které uvedly, že při útoku zahynulo nejméně šest lidí. Číslo ještě nebylo oficiálně potvrzeno.

Podle neoficiálních zpráv, které poskytl izraelský web Maariv, byli mezi mrtvými a zraněnými poradci nebo důstojníci íránských revolučních gard. I přes zničení rezidence nebyl íránský velvyslanec zraněn, uvedla íránská agentura Nournews. Podle deníku The New Arab byl mezi zabitými brigádní generál Mohammad Reza Zahedi, jeden z vyšších velitelů íránské elitní jednotky Quds, uvedla syrská státní televize. Ministerstvo obrany v Damašku označilo za pachatele útoku Izrael.

Zahedi byl odpovědným za operace jednotky v Sýrii a Libanonu, a tedy nejvyšším velitelem íránských sil v této oblasti. Syrské ministerstvo obrany oznámilo několik mrtvých. „Izraelský nepřítel podnikl nálety z okupovaných Golanských výšin, jejichž cílem byla budova íránského konzulátu v Damašku,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo také, že budova byla „zcela zničena“ a nikdo pod její střechou nepřežil.

Íránský velvyslanec varoval Izrael, že reakce bude rychlá a zničující. I když Izrael zpravidla nekomentuje konkrétní útoky v Sýrii, připustil, že během posledního desetiletí provedl stovky bojových akcí proti Íránem podporovaným teroristickým skupinám, které se pokoušely získat oporu v zemi. Izraelská armáda tvrdí, že útočí na dodávky zbraní, o kterých se předpokládá, že směřují k těmto skupinám, mezi nimiž je hlavní Hizballáh. Navíc nálety připisované Izraeli opakovaně zamířily na syrské systémy protivzdušné obrany.

Zdroje: Al Jazeera, The New Arab