Izrael přísahá, že si ve válce s Hamásem poradí sám

Přidat na Seznam.cz

Se zvyšujícím počtem obětí války v Gaze roste i počet zemí, které přestávají schvalovat vojenské postupy Izraele. Například Turecko pozastavilo obchodní vztahy s Izraelem, zatímco Irsko a Španělsko hlásí, že uznají Palestinu jako stát do konce tohoto měsíce.

Dokonce i Spojené státy, dlouholetý spojenec Izraele, hrozí zadržením dodávek zbraní poprvé od začátku konfliktu. Izrael se ocitá ve stále větší izolaci, přestože jim po teroristickém útoku vedeném Hamásem vyjádřila velká část světa podporu. „Pokud ve válce potřebujeme zůstat sami, budeme stát sami,“ uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který uznal rostoucí izolaci své země.

Největší obavy Izraele se soustředí právě na vztahy se Spojenými státy. Prezident Biden se stal hlasitějším ohledně omezení civilních obětí a zvýšení humanitární pomoci. Jeho varování o možném zadržení dalších dodávek zbraní signalizuje rostoucí neshody s izraelskou vládou, informuje deník The New York Times.

Bidenovi dárci kritizují jeho slib pozastavení dodávky zbraní do Izraele

Kvůli otočení svých názorů americký prezident Biden čelí kritice od svých prominentních proizraelských dárců za svůj slib pozastavit dodávky zbraní do Izraele v případě útoku na Rafáh. Haim Saban, jeden z Bidenových donorů, napsal e-mail vyšším zaměstnancům Bílého domu, ve kterém prezidenta odsoudil za toto rozhodnutí.

Biden potvrdil svou pozici ve kterém zdůraznil, že neposkytne zbraně pro útoky na Rafáh, ale zároveň ujišťoval o pokračující podpoře Izraele v jeho obranných potřebách. Toto rozhodnutí vyvolalo obavy v Izraeli i mezi některými americkými politiky, kteří se domnívají, že Biden ustupuje krajně levicové a progresivní části Demokratické strany před nadcházejícími volbami, informuje zpravodajská stanice FOX News.

Zdroj: The New York Times, FOX News