Izrael nařídil evakuaci. Rozšiřuje ofenzivu, ale Palestincům dochází místa, kam by mohli jít

Přidat na Seznam.cz

Gaza – Izrael v pondělí znovu vyzval k hromadné evakuaci z města Chán Júnis na jihu země, kam se v posledních týdnech uchýlily desítky tisíc vysídlených Palestinců, zatímco armáda rozšířila svou pozemní ofenzivu a bombardovala cíle v celém Pásmu Gazy, píší server Yahoo a stanice CNN.

Rozšířený útok postavil statisíce Palestinců před smrtelně nebezpečnou volbu – buď zůstat v cestě izraelským silám, nebo se na útěku tísnit na stále menších kouscích pásma Gazy bez záruky bezpečí. Pracovníci humanitárních organizací varovali, že tento masový pohyb ještě zhorší již tak hrozivou humanitární katastrofu na tomto území.

„Probíhá další vlna vysídlování a humanitární situace se každou hodinou zhoršuje,“ uvedl šéf agentury OSN pro palestinské uprchlíky v Gaze Thomas White ve svém příspěvku na X.

Izrael, který je již pod rostoucím tlakem svého hlavního spojence, Spojených států, se před případným novým příměřím snaží zasadit Hamásu smrtící úder. Rostoucí počet obětí, které podle palestinských zdravotníků od pátku, kdy skončilo týdenní příměří, zabilo několik stovek civilistů, však pravděpodobně dále zvýší mezinárodní tlak na návrat k jednacímu stolu. Mohlo by také způsobit, že ještě větší části izolovaného území budou neobyvatelné.

Letecké údery a pozemní ofenzíva proměnily velkou část severu, včetně rozsáhlých oblastí města Gazy, v pustinu plnou trosek. Statisíce obyvatel během útoku uprchly na jih. Nyní se přibližně 2 miliony lidí – většina obyvatel území – tísní na 230 kilometrech čtverečních, které tvoří jižní a centrální část Gazy, kde se izraelská pozemní ofenzíva rozšiřuje. Jejich jediným únikem jsou jiné části této oblasti, protože jak Izrael, tak sousední Egypt odmítly přijmout jakékoli uprchlíky.

Armáda v pondělí varovala civilisty, aby se vyhýbali hlavní severojižní dálnici mezi Chán Júnisem a centrálním městem Deir al-Balah, a uvedla, že silnice se stala bojištěm. To naznačovalo, že se izraelské jednotky blíží k Chán Júnisu ze severovýchodu, pravděpodobně s plánem odříznout centrální část Gazy od jihu.

Mluvčí izraelské armády kontradmirál Daniel Hagari uvedl, že armáda pronásleduje Hamás maximální silou na severu a jihu a zároveň se snaží minimalizovat škody na civilistech. Ukázal na mapu, která rozděluje jižní Gazu na desítky bloků, aby obyvatelům poskytla přesné instrukce, kam se mají evakuovat.

„Míra lidského utrpení je neúnosná. Je nepřijatelné, že civilisté nemají v Gaze žádné bezpečné místo, kam by mohli jít, a vzhledem k existenci vojenského obléhání není v současné době možná ani adekvátní humanitární reakce,“ řekla Mirjana Spoljaric, předsedkyně Mezinárodního výboru Červeného kříže, během vzácné návštěvy Gazy.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem uvedlo, že počet mrtvých na území od 7. října přesáhl 15 890 osob – z toho 70 % žen a dětí – a více než 42 000 osob bylo zraněno. Ministerstvo nerozlišuje mezi úmrtími civilistů a bojovníků.

Naděje na další dočasné příměří pohasly poté, co Izrael o víkendu odvolal své vyjednavače domů. Hamás prohlásil, že rozhovory o propuštění dalších desítek rukojmích, kterých se palestinští ozbrojenci zmocnili 7. října, musí být vázány na trvalé příměří.

Zdroj: Yahoo, CNN