Izrael možná brzy povolá do války ultraortodoxní Židy

Přidat na Seznam.cz

Nejvyšší soud Izraele v úterý rozhodl, že stát musí začít povolávat ultraortodoxní židovské studenty náboženských škol do armády. Toto nařízení vytváří nové politické napětí pro již tak oslabeného premiéra Benjamina Netanjahua, píše deník USA Today News.

Netanjahuova strana Likud označila rozhodnutí Nejvyššího soudu za „matoucí“ vzhledem k probíhajícím snahám v parlamentu dohodnout se na novém zákoně o branné povinnosti, který by tento problém řešil, informuje CNN.

Vládní koalice premiéra se opírá o dvě ultraortodoxní strany, které považují výjimky z vojenské služby za klíčové pro udržení svých voličů v náboženských školách a mimo armádu, která by mohla ohrozit jejich zvyky. Představitelé těchto stran vyjádřili zklamání nad rozhodnutím, ale nevyslovili bezprostřední hrozbu vládě. Nicméně vyhlídka, že armáda podporovaná ministrem obrany Joavem Gallantem začne povolávat studenty náboženských škol by mohla prohloubit trhliny v Netanjahuově stále křehčí koalici.

Výjimka z vojenské služby pro ultraortodoxní Židy se v Izraeli stává stále citlivějším tématem, protože ozbrojené síly jsou přetíženy vícefrontovou válkou s Hamásem v Gaze a Hizballáhem v Libanonu. „V době těžké války je břemeno nerovnosti palčivější než kdy jindy,“ uvedl jednomyslný verdikt soudu.

Izraelci jsou ze zákona povinni sloužit v armádě od 18 let po dobu 24-32 měsíců. Příslušníci 21% arabské menšiny v Izraeli jsou většinou osvobozeni, ačkoli někteří slouží a ultraortodoxní židovští studenti náboženských škol byli také po desetiletí z velké části osvobozeni. Zákon upravující výjimku pro studenty náboženských škol vypršel loni, ale vláda jim i nadále umožňovala nesloužit. Nejvyšší soud rozhodl, že pokud neexistuje nový právní základ pro výjimku, musí je stát povolat.

Dalším tlakem na ultraortodoxní koaliční strany je rozhodnutí soudu, které zakazuje náboženským školám přijímat státní dotace, pokud se jejich studenti vyhýbají službě bez odkladu nebo výjimky. Ministr školství Joav Kisch vyjádřil naději, že bude možné dosáhnout kompromisu. „Ne občanskou válkou, ne bojem, který rozdělí izraelskou společnost uprostřed těžké války. Je možné to udělat společně,“ řekl Kisch.

Politolog Gideon Rahat z nadstranického Izraelského demokratického institutu uvedl, že rozhodnutí vytvořilo na Netanjahua nový tlak. „Bude se snažit získat čas a vynaloží veškeré úsilí, aby tuto otázku odstranil z veřejné agendy,“ řekl Rahat.

Zdroj: USA Today News, CNN