Izrael jedná o převedení až 8 Patriotů na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Probíhají jednání mezi USA, Izraelem a Ukrajinou o možném předání až osmi protiletadlových raketových systémů Patriot Kyjevu. Tyto systémy údajně prokázaly schopnost sestřelit různé typy ruských raket, včetně nejmodernějších hypersonických střel Kinžal, píše deník Financial Times.

Diskuse se odehrávají na vysoké úrovni, ale definitivní dohoda zatím nebyla uzavřena. Izrael v dubnu oznámil plán vyřadit osm údajně třicetiletých systémů Patriot a nahradit je novějšími verzemi. Tyto systémy jsou však momentálně využívány v konfliktu Izraele s Hamásem a při rostoucím napětí s Hizballáhem v Libanonu, informuje deník i24 News.

Kyjev žádá své spojence o vojenskou pomoc od začátku ruské invaze v únoru 2022. Zatímco západní země poskytly podporu, Izrael se dosud zdržel dodávek. Ukrajina nyní naléhavě potřebuje posílit svou protivzdušnou obranu, jelikož Rusko navzdory neúspěšné jarní ofenzívě udržuje tlak na frontě.

FT uvádí, že americký ministr zahraničí Antony Blinken diskutoval o možnosti převodu izraelských Patriotů na Ukrajinu s ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Podobné rozhovory údajně vedl americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan s vedoucím ukrajinské prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem.

Zdroj: Financial Times, i24 News