Italskou premiérku rozčílilo, že nebyla pozvána na schůzku se Zelenským

Přidat na Seznam.cz

Italská premiérka Giorgia Meloniová kritizovala Francii a Německo poté, co nebyla pozvána na večeři s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Paříži, což přispělo ke třenicím mezi spojenci Evropské unie, uvedl zpravodajský kanál Aljazeera.

Pozdní noční večeře Volodymyra Zelenského v Elysejském paláci s vedoucími představiteli Francie a Německa vyvolala nové roztržky mezi Římem a Paříží, přičemž italská premiérka Giorgia Meloniová označila narychlo zorganizovaný večer za „nevhodný“.

Meloniová uvedla, že akce v Paříži pořádaná francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, na kterou nebyla pozvána, podkopává evropskou solidaritu a zdá se, že je vedena snahou francouzského vůdce odvést pozornost od jeho vnitropolitických problémů, včetně nepokojů v souvislosti s navrhovanou důchodovou reformou, píše deník Financial Times.

„Myslím, že naše síla v této otázce spočívá v naší jednotě,“ řekla Meloniová v Bruselu, kde se ve čtvrtek zúčastnila summitu EU se Zelenským.

Zelenskyj dorazil do Paříže ve středu pozdě večer po celodenním pobytu v Londýně, kde proběhla návštěva krále a promluvil k parlamentu. Zastávka v Paříži byla kratší a podle úředníků byla zorganizována na poslední chvíli, přičemž pozvánky byly rozeslány dříve toho dne.

Zdroj: Aljazeera, Financial Times