Italské město Bologna se připravuje na možné zřícení ikonické šikmé věže

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Kvůli nadměrnému naklonění hrozí zřícení věži Garisenda, charakteristické památce italského města Bologna. Proto musejí úřady přistoupit k ochranným opatřením, uvádí deník CBS News a CNN.

Věž Garisenda postavená před více než 900 lety a spojená s nedalekou věží Asinelli je vysoká něco přes 150 metrů. Naklání se již od 14. století, kdy ve snaze věž stabilizovat muselo být odstraněno téměř 10 metrů z horní části budovy.

Podle webu CNN po vyšetřování provedeném v minulém měsíci je město nuceno začít s plány na ochranu pro „náhlé a neočekávané zřícení věže“. Bude postaven ochranný kovový kordon, který bude moci zadržet trosky způsobené možným zřícením budovy, aby nedošlo ke zranění osob a poškození okolních budov. Kordon má být upevněn do země a součástí budou také speciálně navržené kovové ochranné sítě, které budou také ukotveny do země.

V současné době se věž naklání pod úhlem 4 stupně, což je méně než má slavná šikmá věž v Pise. Podle nové zprávy odborníků je však věž vystavena velkému riziku pádu, proto musí být město připraveno na každou eventualitu. Zda ke zřícení dojde v blízké nebo vzdálené budoucnosti nikdo neví. Pokud by hrozilo bezprostřední riziko kolapsu, muselo by dojít k evakuaci. Naštěstí monitorovací zařízení poskytuje údaje každých 15 minut a tak je možné řešit situaci včas.

Zdroj: CBS News, CNN