Italské Benátky zahájily pilotní testování nového poplatku 5 euro za vstup do města

Přidat na Seznam.cz

Italské Benátky zahájily pilotní testování nového poplatku za vstup do města. Za vstup do Benátek, který se nazývá Venice Access Fee, zaplatí turisté ve vybraných termínech až do července 5 eur, píše deník Economictimes.

Turisté budou muset poplatek zaplatit online a stáhnout si QR kód, který budou ukazovat úředníkům na kontrolních stanovištích. Na hlavním vlakovém nádraží ve městě už byl postaven samostatný vchod pro turisty a úředníci ve žlutých vestách obcházeli kolem a kontrolovali, zda byl poplatek zaplacen. Pokuta za nezaplacení se pohybuje od 50 do 300 eur, tedy zhruba do 7500 korun. Poplatek lze prozatím zaplatit i osobně.

Od poplatku však existují výjimky. Osvobozeni jsou obyvatelé, pracující a studenti, osoby mladší 14 let a osoby, které se zdržují v rámci jurisdikce města, která zahrnuje i pevninské čtvrti. Ti, kteří jsou od poplatku osvobozeni, si budou muset stáhnout online průkaz, kterým se prokáží na kontrolních stanovištích, která mají oddělený vstup pro studenty, obyvatele a pracující.

Poplatek je vyžadován pouze ve vybraných termínech a mezi 8:00 a 16:00 místního času. Mimo tyto hodiny je vstup do města zdarma. Poplatek má řešit velký počet návštěvníků města, protože podle statistik v roce 2023 převažovala turistická lůžka nad rezidenčními. Počet jednodenních návštěvníků města, které se vyznačuje úzkými uličkami lemovanými vodními toky a kanály, vedl k přelidnění, přičemž pěší provoz musela usměrňovat policie. Město odhaduje, že do něj denně zavítá asi 30 000 až 40 000 denních návštěvníků a ročně asi 25 až 30 milionů příchozích. To je v porovnání s asi 50 000 obyvateli žijícími v historickém centru města.

Přestože jsou obyvatelé od poplatku osvobozeni, někteří proti němu protestují a tvrdí, že to není správná cesta k řešení problémů města. Někteří tvrdí, že by se město mělo místo toho zaměřit na omezení krátkodobých pronájmů a zvýšení počtu obyvatel, píše deík GlobalNews.

Zdroj: GlobalNews, Economictimes