Italka vyhrála soud o vystěhování svých dvou dětí ve věku 40 a 42 let. Už ji nebavilo vydržovat své syny, kteří nepřispívali na domácnost

Přidat na Seznam.cz

Zoufalá matka v Itálii, vystěhuje své dvě dospělé děti, o které se stará 40 let. Soudkyně jí dala za pravdu. Po dosažení určitého věku již rodiče nemají žádnou vyživovací povinnost. Do dvou měsíců si děti budou muset najít jiný domov, píší místní noviny La Provicia Pavese.

Podíl dospělých Italů, kteří stále žijí s rodiči, je dlouhodobě vysoký, ale jedna matka byla nucena přistoupit k drastickému opatření poté, co její dva synové, oba čtyřicátníci, odmítli opustit pohodlí rodinného domu.

Pětasedmdesátiletou ženu ze severního města Pavia už nebavilo vydržovat své syny (40 a 42 let). Několikrát se je snažila přesvědčit, aby si našli vlastní bydlení, zejména proto, že oba mají práci. „Ale ani jeden z nich to nechtěl slyšet,“ píše deník The Guardian.

Matce také vadilo, že synové nepřispívají na výdaje domácnosti ani na údržbu. Dala je proto k soudu, který to uzavřel tak, že soudkyně s její situací soucítila a vydala proti mužům příkaz k vystěhování.

Jak je na tom ČR v porovnání s ostatními zeměmi EU

Odchod z domova rodičů je považován za milník při přechodu z dětství do dospělosti. Důvody tohoto kroku mohou být různé, od materiálního osamostatnění přes studium, práci, stěhování k partnerovi, svatbu a narození dětí. Cesta k osamostatnění však nemusí být přímočará a v jednotlivých zemích EU může probíhat v různém věku. Tyto rozdíly mohou odrážet různorodost problémů, kterým mladí lidé v Evropě čelí a také kulturní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

Podle statistiky z roku 2021 odchází v Česku chlapci od rodičů ve 27 letech, dívky ve 24 letech.

Zdroj: La Provicia Pavese, The Guardian, Eurostat