ISW: Ukrajina formuje několik nových brigád, má však problém s jejich vyzbrojením

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina údajně formuje několik nových brigád, nejspíš je však kvůli zpoždění pomoci nebude moci vyzbrojit, uvádí server UNIAN.

Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že právě včasná pomoc západních partnerů je klíčovým faktorem při určení, zda budou ukrajinské síly schopny v budoucnu vést důležité protiofenzivní operace a zpochybnit ruskou iniciativu na bojišti. 

Sám ukrajinský prezident Zelenskyj řekl, že na tom je ukrajinská armáda z hlediska lidské síly lépe, než tomu bylo před několika měsíci. Uznal, že schopnost Ukrajiny vést budoucí protiofenzivní operace je závislá na vybavení těžkou technikou jako jsou mechanizovaná bojová vozidla, obrněné transportéry, tanky a tězké dělostřelectvo. Řeč je nejméně o 10 nových ukrajinských brigádách, které mohou být nasazeny, píše server UNIAN.

Podle velitele ukrajinské brigády z oblasti Časiv Jar je pro tuto operační zónu potřeba více munice než živé síly. I podle ukrajinského prezidenta trvá příliš dlouho, než vojenské vybavení dorazí na frontu. Pomalý tok americké bezpečnosti komplikuje snahu vybavit záložní brigády do té míry, aby mohly být zapojeny do obranných operací. I zprávy ukrajinských médií naznačují, že není dostatek materiálních zdrojů k vybavení všech ukrajinských brigád, které se v současnosti formují. Kvůli tomu je jejich vybavení nejisté.

ISW tvrdí, že schopnost Ukrajiny vést operačně významné protiofenzivní operace ve zvolitelném čase je klíčová, aby Ukrajina zabránila prodlužování války. Rusové totiž využívají iniciativy na bojišti, aby přinutili ukrajinské jednotky k vyslání lidské síly a vybavení. Tak zabrání Ukrajině v hromadění klíčového personálu a zdrojů, aby mohla převzít iniciativu.

Postup ruských jednotek v Doněcké oblasti

Ruským silám se 3. července podařilo obsadit čtvrť Časiv Jaru Vostočnyj (Kanál), informuje deník Ukrajinska Pravda. Uvedl to projekt DeepState na své interaktivní mapě s tím, že tato část města je zcela pod ruskou kontrolou.

Ukrajinská armáda operující na bachmutské frontě tuto informaci potvrdila, 24. samostatná motostřelecká brigáda se musela stáhnout z východní brigády. Rusy okupovaná mikročtvrť Vostočnyj se nachází nejblíže okupovanému městu Bachmut a na jejím území se nachází především výškové budovy. Dobytím Vostočného se posouvá bojová linie směrem k Ukrajině a bude procházet kanálem Siverskyj Doněc-Donbas.

Zdroj: UNIAN, Ukrajinska Pravda