ISW: Rusko bagatelizuje ukrajinský postup v Doněcké a Záporožské oblasti

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské síly dosáhly vizuálně ověřeného postupu v Doněcké a Záporožské oblasti, který ruské síly potvrdily, ale nadále jej bagatelizují, uvedl Institut pro studium (ISW) války ve své poslední aktualizaci z 11. června.

Podle ISW ukrajinské i ruské zdroje informovaly, že Ukrajina dosáhla ve dnech 10. až 11. června úspěchů jižně od Velkého Novosilka v Doněcké oblasti, včetně osvobození obcí Makarivka, Neskučne, Blahodatne, Storoževe a Novodarivka.

Náměstkyně ministra obrany Hanna Malyar 11. června rovněž uvedla, že ukrajinské síly postoupily na jihu Ukrajiny o 300 až 1 500 metrů.

Některé ruské zdroje bagatelizují ukrajinský postup tvrzením, že boje probíhají v „šedých zónách“, tedy ve sporných oblastech, nebo v oblastech, které Rusko před ukrajinskými útoky na jižní Ukrajině ještě plně neobsadilo, poznamenal ISW.

„Ruské zdroje pravděpodobně označují ukrajinský územní postup skrze ruskou obranu jako obsazení „šedých zón“, aby bagatelizovaly ukrajinské zisky a vynechaly zprávy o prolomení obranných linií ukrajinskými silami,“ uvádí se v aktualizaci, jak píše také deník Ukrajinská Pravda.

Ukrajinské síly sice osvobodily několik vesnic, ale tvrzení o ukrajinském „průlomu“ jsou v tuto chvíli předčasná, uvedla ISW.

Zdroj: Institut pro studium (ISW), Ukrajinská Pravda