Íránský útok na Izrael by mohl být nepříznivý pro Rusy. Konflikt by omezil schopnost Íránu nadále sloužit Rusku jako vojenský dodavatel

Přidat na Seznam.cz

Sobotní útok Íránu na Izrael je nepříznivý nejen pro Blízký východ, ale také pro ruskou válku na Ukrajině, protože mezi Moskvou a Teheránem vznikají nové rozpory. Michelle Grisé, vedoucí politická výzkumnice americké výzkumné instituce RAND, ve svém komentáři popsala, jaký dopad by mohl mít širší konflikt na Blízkém východě na Rusko. Komentář byl poprvé zveřejněn v časopise The National Interest ve čtvrtek – několik dní předtím, než Írán v sobotu vypálil na Izrael více než 300 bezpilotních letounů a raket.

„Ačkoli se tvrdí, že Moskva z chaosu na Blízkém východě těží, může hodně ztratit, pokud konflikt mezi Izraelem a Hamásem přeroste v širší válku,“ napsala Grisé.

Pokud by se Írán zapletl do širšího konfliktu, nemohl by Rusku poskytnout stejnou míru podpory. „Širší regionální konflikt, zejména pokud by zahrnoval přímý konflikt mezi Izraelem a Íránem, by omezil schopnost Íránu nadále sloužit Rusku jako vojenský dodavatel,“ napsala Grisé.

Státy G7 již zvažují další sankce proti Íránu po jeho útoku na Izrael, což by se mohlo přenést i na Rusko, píše deník Business Insider a Yahoo!

„V úzké spolupráci s našimi partnery budeme uvažovat o dalších sankcích proti Íránu, konkrétně o jeho programech bezpilotních letounů a raket,“ uvedla v nedělním prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Peking se uchází o roli mírotvůrce

Přestože je Rusko zaměstnáno válkou na Ukrajině, prezidentu Vladimiru Putinovi se stále daří zaujímat pozici potenciálního zprostředkovatele moci na Blízkém východě uprostřed války mezi Izraelem a Hamásem. Putinův plán by se však mohl zhroutit, pokud by se válka přenesla do regionu, protože Peking se také uchází o roli mírotvůrce.

Vzhledem k tomu, že ruská ekonomika, na kterou jsou uvaleny přísné sankce, je již nyní závislá na Číně, byla by ještě více vystavena rozmarům Pekingu, pokud by se Moskvě nepodařilo udržet si zbytky globálního vlivu, které ještě má.

Ruské ministerstvo zahraničí v nedělním prohlášení vyjádřilo krajní znepokojení nad tím, co označilo za další nebezpečnou eskalaci v regionu. Také vyzvalo ke zdrženlivosti a uvedlo, že očekává, že regionální státy vyřeší stávající problémy politickými a diplomatickými prostředky.

Zdroj: Rand, The National Interest, Business Insider, Yahoo!