Írán popravil čtyři údajné špióny Mossadu

Přidat na Seznam.cz

Írán Celkem sedm lidí si vyslechlo obvinění, že pracují pro izraelskou zpravodajskou službu Mossad. Tři obvinění si od soudu odnesli dlouhé tresty vězení od pěti do deseti let, zbývající čtyři byli popraveni. Zprávu jako první zveřejnila státní tisková služba IRNA.

Ta ve své zprávě uvedla, že mocné revoluční gardy oznámily zatčení sedmi osob, které jsou napojené na zahraniční zpravodajské služby. Podle deníku ABCNews je obvinění založené na tvrzení, že měli narušit bezpečnost země. Ovšem jakým způsob k provedení skutku mělo dojít zpráva neuvádí.

Izrael a Írán jsou v blízkovýchodním regionu úhlavními nepřáteli. Teherán neuznává Izrael jako suverénní stát a často viní Izrael a USA ze špionáže. Sám se netají podporou protiizraelských ozbrojených skupin jako Hizballáh a Hamás, doplňuje WashingtonPost.

Íránský revoluční soud pravidelně vynáší rozsudky smrti, i když není jasné, který soud tyto čtyři muže v červnu obvinil. Tento typ soudu byl založen po islámské revoluci v roce 1979 a je obecně známý tím, že uděluje velmi tvrdé tresty všem, kdo se postaví proti íránským duchovním vládcům. Amnesty International uvádí, že Írán v roce 2021 popravil cekem 314 lidí.

Izrael viní Írán, že se snaží získat jaderné zbraně s cílem destabilizovat oblast Blízkého východu a vyjádřil se, že je připraven podniknout vojenské kroky k tomu, aby tomu zabránil. Írán tato obvinění rezolutně odmítá a je připraven reagovat na jakoukoli izraelskou agresi.

Zdroj: ABCNews, WashingtonPost