Invaze na Tchaj-wan – Čína nebývale stupňuje rétoriku i vojenské manévry. Bude válka?

Přidat na Seznam.cz

Čínské námořnictvo při svém cvičení obklíčilo Tchajwan a vypálilo balistické rakety do jeho blízkých vod. Čínské letectvo se nebezpečně přibližovalo ke vzdušnému prostoru ostrova. Další rakety vystřelené při vojenském cvičení dopadly i do výlučných vod Japonska. A rozpínavá komunistická velmoc chystá nové velké manévry.

Z čínského vojenského cvičení se dá podle listu Washington Post vyvodit mnohé. Armádní manévry se stále více podobají skutečnému úderu na ostrov, který si Peking nárokuje jako své území. Z americké a tchajwanské reakce si odnese také poučení o vlastních vojenských schopnostech.

Během téměř týdenního vojenského cvičení, které následovalo po návštěvě Pelosiové na Tchajwanu na začátku srpna, čínské lodě a letadla pravidelně proplouvaly a létala přes střední linii v Tchajwanském průlivu. Čína tvrdila, že tato hranice de facto neexistuje. Vypálila rakety nad samotným Tchaj-wanem a zpochybnila zavedené normy tím, že vystřelila další rakety i do výlučné ekonomické zóny Japonska.

„Myslím, že nás čeká riskantní období testování hranic a zjišťování, kdo může dosáhnout eskalační převahy v diplomatické, vojenské a ekonomické oblasti,“ řekl David Chen, analytik poradenské společnosti CENTRA Technology se sídlem v USA.

Čínský prezident Si Ťin-pching se připravuje na to, že se bude koncem tohoto roku ucházet o třetí pětileté funkční období v čele vládnoucí komunistické strany. Čína pod jeho vedením stále důrazněji prohlašuje, že Tchaj-wan musí dostat pod svou kontrolu, v případě potřeby i silou, a američtí vojenští představitelé uvedli, že Peking v příštích několika letech skutečně může usilovat o vojenské řešení.

Podle tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wu rozsah a koordinace cvičení naznačují, že Číně nepůjde pouze o Tchaj-wan, ale o nadvládu v celém západním Pacifiku. To by zahrnovalo kontrolu Východočínského a Jihočínského moře přes Tchajwanský průliv a schopnost zavést blokádu, která by zabránila USA a jejich spojencům přijít Tchaj-wanu na pomoc v případě útoku.

Jak dodává Economic Times, pokud by nedošlo k ozbrojenému konfliktu, mohla by blokáda Tchajwanského průlivu – významné dopravní tepny pro světový obchod – mít závažné důsledky pro mezinárodní dodavatelské řetězce v době, kdy svět již čelí jejich narušení. Zejména Tchaj-wan je klíčovým dodavatelem počítačových čipů pro světovou ekonomiku.

Zdroj: Washington Post, Economic Times