Hútíové uvedli, že zaútočili na dva americké torpédoborce v Rudém moři

Přidat na Seznam.cz

Teroristická skupina podporovaná Íránem uvedla, že zaútočila na dva americké torpédoborce a velkoobjemovou loď Cyclades v Rudém moři a kontejnerovou loď MSC Orion v Indickém oceánu.

Mluvčí skupiny uvedl, že k útoku na americké lodě použili bezpilotní letouny, píše deník Jerusalem Post.

„29. dubna mezi 10:00 a 17:20 (sanajského času) vypálili Íránem podporovaní teroristé z řad Hútíů tři protilodní balistické střely (ASBM) a tři bezpilotní letouny z Jemenu do Rudého moře na MV Cyclades, loď plující pod maltskou vlajkou a vlastněnou Řeckem. Podle prvních zpráv nedošlo k žádným zraněním a plavidlo pokračovalo v cestě.“ uvedlo Ústřední velitelství USA 29. dubna.

Povstalci, kteří se hlásí k Íránu, tvrdí, že jejich útoky na lodní dopravu v Rudém moři, průlivu Báb al-Mandab a Adenském zálivu mají za cíl přimět Izrael, aby ukončil válku proti Hamásu v Gaze, o kterém teroristická skupina tvrdí, že zabila více než 34 000 Palestinců. Válka začala poté, co Hamás 7. října zaútočil na Izrael, zabil 1200 lidí a asi 250 dalších vzal jako rukojmí, píše deník Times of Izrael.

Hútíové zahájili od listopadu opakované útoky bezpilotních letounů a raket, což donutilo přepravce přesměrovat náklad na delší a dražší cesty po jižní Africe a vyvolalo obavy, že by se válka mezi Izraelem a Hamásem mohla rozšířit a destabilizovat Blízký východ.

Zdroj: Jerusalem Post, Times of Izrael