Hrozba narůstá. Rusové očekávají nájezd ukrajinských ozbrojených sil na Krymu

Přidat na Seznam.cz

Rusové se intenzivně připravují na možné vylodění ukrajinské armády na Krymu. Řekl to předseda Medžlisu, krymskotatarského lidu Refat Čubarov ve vysílání televizního kanálu KYIV24, uvádí server UNIAN.

Čubarov poznamenal, že Rusové začali s intenzivní výstavbou opevnění na Krymu již v roce 2023, především v severozápadní části poloostrova. V té době věnovali pozornost severní části, protože očekávali postup ukrajinských ozbrojených sil z Chersonské oblasti. Alespoň tak to šlo vydedukovat z jejich konání.

Rusové analyzovali údery ukrajinské armády, která se v posledních měsících více zaměřila na nepřátelská zařízení protivzdušné obrany a také logistická zařízení.

,,A na základě skutečnosti, že naprostá většina lodí Černomořské flotily Ruska byla přemístěna do přístavů na samotném území Ruska, se nepřítel rozhodl, že mu nyní hrozí větší hrozba, pokud jde o možné vylodění ze strany ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl šéf Medžlisu.

Rusové renovují opevnění na pobřeží Černého moře. To může naznačovat, že Rusko analyzuje ničení zařízení protivzdušné obrany a že Ukrajina oslabuje jejich schopnosti. Podle Čubarova Rusové očekávají vylodění ukrajinské armády a dochází k faktickému posílení opevnění kryjícího Krym z moře. Rusové kromě toho posilují bezpečnost a protivzdušnou obranu Krymského mostu.

ATACMS jako hrozba pro Krym

Svobodná Evropa již v dubnu informovala, že pevnost na Krymu čelí významné hrozbě, kterou jsou americké ATACMS dlouhého doletu, taktické raketové systémy ve službách Ukrajiny. Prezident Zelenskyj již v březnu tohoto roku řekl, že ATACMS umožní Ukrajině vyhnat ruské letectvo z okupovaného poloostrova.

Krym je domovem Černomořské flotily, šesti leteckých základen, velitelských a řídících center, skladů a dalšího. A také místem, odkud Rusko pravidelně odpaluje rakety a drony na jih ukrajinského území, dochází k bombardování také ukrajinského přístavního města Oděsa. Poloostrov je rovněž významným logistickým uzlem, kde jsou přepravovány kritické zásoby. Přes Krym se totiž přesouvá velká část zásob a také lidských zdrojů, odkud putují do Rusy dočasně okupovaných částí Ukrajiny – Chersonské a Záporožské oblasti.

Zdroj: UNIAN, Radio Free Liberty