Hraniční kontroly po brexitu budou Spojené království stát tučnou sumu

Přidat na Seznam.cz

Britská vláda očekává, že na zavedení hraničních kontrol po brexitu, vynaloží nejméně 4,7 miliardy liber (zhruba 135 miliard Kč). Plány na zavedení hraničních kontrol zboží přicházejícího z EU se potýkají s významnými problémy, včetně kritického nedostatku inspektorů. Obchodníci čelí zvýšeným nákladům a většímu množství papírování v souvislosti s kontrolami na hranicích v důsledku brexitu, uvedl ve své zprávě Národní kontrolní úřad (NAO).

Přestože Spojené království již v roce 2016 odhlasovalo vystoupení z Evropské unie a oficiálně ji opustilo v roce 2020, nyní doufá, že do roku 2025 bude mít „nejefektivnější hranice na světě“. Kontrolní orgán ale uvedl, že strategie postrádá „jasný časový harmonogram a integrující plán realizace napříč jednotlivými ministerstvy.

Opakovaná zpoždění a změny přístupu znamenaly, že vláda vynaložila prostředky daňových poplatníků na infrastrukturu a zaměstnance, kteří nakonec nebyli potřeba, uvádí se ve zprávě.

Například 62 milionů liber bylo vynaloženo na pořízení nebo výstavbu dvou objektů poblíž Doveru, které byly určeny jako stanoviště hraniční kontroly, ale nebyly využity, a 258 milionů liber na osm dočasných hraničních zařízení, která byla nyní uzavřena, píše deník deník The Guardian.

Přístavní orgány přijaly v letech 2020-2021 520 zaměstnanců pro provádění hraničních kontrol, z nichž 370 později díky změnám v zákonech již nebylo potřeba. Pouze někteří z nich byli přeřazeni na jiné pozice.

„Zpoždění a změny směru způsobily vládě a podnikům zbytečné náklady“ uvedla poslankyně Meg Hillierová.

Zdroj: Národní kontrolní úřad (NAO, The Guardian