Hořící ruská vojenská základna. Výbuch ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

V úterý odpoledne došlo v areálu průmyslového závodu Avtokolyt v okupovaném Melitopolu na jihu Ukrajiny k mohutné explozi. V továrně se nacházela ruská vojenská základna, uvedl starosta Melitopolu Ivan Fedorov, který je loajální Kyjevu, jak píše Svobodná Evropa a PAP.

„Obyvatelé hlásí černý kouř u výjezdu z Melitopolu západním směrem. (…) kouř stoupá od země směrem k nebi…“ dodal místní vládní úředník. O dva dny dříve, v neděli, při účinném ostřelování nepřátelských kasáren v Jurjevce u Mariupolu zahynulo asi 100 ruských vojáků a více než 400 jich bylo zraněno, oznámil v pondělí proukrajinský poradce mariupolského starosty Petro Andriuščenko.

Melitopol je důležitým železničním uzlem pro ruské síly na jihu Ukrajiny, který je součástí pozemního koridoru spojujícího Rusko s okupovaným Krymským poloostrovem. V posledních týdnech došlo ve městě k nejméně několika výbuchům v ruských vojenských objektech. Jižní část Záporožské oblasti, zahrnující mimo jiné Melitopol, Berďansk a Enerhodar, je okupována útočníky od přelomu února a března 2022, a tedy od počátku invaze Kremlu na Ukrajinu. V Enerhodaru se nachází Záporožská jaderná elektrárna, největší jaderná elektrárna v Evropě.

Zdroj: Svobodná Evropa, PAP