Hlavní problém ruské armády? Dezerce. „Jestli nedostanu v prosinci dovolenou, uteču taky.“ volá ruský voják své matce

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské ředitelství rozvědky zveřejnilo detaily z odposlechu, který byl zachycen v doněcké oblasti. V něm si ruský voják stěžuje své matce na častý problém v řadách ruských vojsk, a to masovou dezerci. O stejném kroku přemýšlí i on sám.

Ve svém telefonátu se zmiňuje, že ví o spoustě vojáků, kteří před válkou utekli z různých důvodů. Dále si stěžuje na nedostatek zásob, hlavně na jídlo a málo spánku. Své matce se do telefonu svěřil s tím, že pokud mu nebude udělena propustka na prosinec, uteče také.

Ukrajinský generální štáb už dříve informoval o skupině ruských vojáků, kteří opustili své bojové pozice v doněcké oblasti dokonce i se zbraněmi. Podle deníku Newsweek později zprávu upřesnil, že ruský generální štáb nařídil u třinácti osob zatčení. Pár dní na to se měla objevit informace, že byli zadrženi všichni dezertéři, a poté zastřeleni.

Podle analytiků Institutu pro studium války, se Rusko chystá na zahájení druhé vlny mobilizace. Administrativa ruského prezidenta prostřednictvím deníku The MoscowTimes ovšem toto tvrzení rezolutně odmítá. Má se tím zamezit narůstající nespokojenost ruské veřejnosti.

Zdroj: Newsweek, The MoscowTimes