Hlasy volající po mírových jednáních jsou stále hlasitější. Pokud Rusko zůstane nepotrestáno, skutečný mír nenastane, říká ministr Kuleba

Přidat na Seznam.cz

Rusko sice říká, že chce válku ukončit, ale to nic neznamená, dokud Kreml nenařídí armádě, aby přestala útočit. Uvedl to ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v článku, který 23. dubna zveřejnil deník Die Welt.

Poznamenal, že Moskva pokračuje v brutální agresi, snaží se zabíjet další lidi a zabírat další území: vzhledem k tomu nemá zájem o jednání o ukončení agrese a obnovení míru, uvádí také deník Zeit.

„S tím, jak ruská ofenziva na východní Ukrajině slábne a média diskutují o možné vojenské akci Ukrajiny, sílí hlasy z celého světa, které volají po mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou a okamžitém příměří. Tyto hlasy ignorují skutečnost, že Ruská federace neprojevila žádný skutečný zájem o skutečná jednání nebo zastavení nepřátelských akcí… Vítáme jakékoli úsilí zaměřené na obnovení mezinárodně uznávaných hranic Ukrajiny, které byly porušeny ruskou agresí. Jakékoli pokusy, které tuto zásadu porušují, jako například návrh Ukrajiny souhlasit s územními ústupky, budou odmítnuty,“ uvedl Kuleba.

Poděkoval spojencům za pomoc, které se dostalo ukrajinské armádě, uprchlíkům a civilní infrastruktuře. Ministr zahraničí poznamenal, že pro Ukrajinu je životně důležité tuto podporu udržet, ale o její budoucnosti, stejně jako o budoucnosti celé Evropy, se rozhodne na bojišti.

„Pokud nyní uděláme chybu a rozhodneme se odměnit Putina za jeho agresi v té či oné formě, místo abychom ho porazili jako lekci pro všechny ostatní potenciální agresory, bude budoucnost Ukrajiny, Evropy a světa ohrožena. Skutečný mír znamená obnovení mezinárodně uznávaných hranic Ukrajiny. Skutečný mír znamená lodě s obilím, nikoli válečné lodě v Černém moři… Nebojujeme jen proto, abychom vyhráli válku, ale abychom dosáhli skutečného trvalého míru. Jestli nás historie posledního století a desetiletí něčemu učí, pak tomu, že svět potřebuje skutečný mír, nikoli ústupky,“ uzavřel Kuleba svůj článek.

Zdroj: Die Welt, Zeit