Hizballáh vypálil velké raketové salvy na Izrael poté, co byl zabit vysoký velitel

Přidat na Seznam.cz

Libanonský Hizballáh ve středu vypálil na Izrael velké rakety v odvetě za izraelský útok, který zabil vysokého polního velitele Hizballáhu.

Íránem podporovaný Hizballáh a Izrael si od vypuknutí války v Gaze v říjnu vyměňují palbu v neustále se zintenzivňujících nepřátelských akcích, které vyvolaly obavy z větší konfrontace mezi těžce vyzbrojenými protivníky, informuje deník ArabNews.

Izraelský útok ve vesnici Jouaiyya na jihu Libanonu v úterý pozdě večer zabil tři bojovníky Hizballáhu spolu s vyšším polním velitelem, kterého Hizballáh identifikoval jako Taleba Abdallaha, známého také jako Abu Taleb. Byl to nejvýše postavený velitel Hizballáhu zabitý během osmi měsíců bojů, uvedl jeden ze zdrojů.

Jeho smrt přišla uprostřed rostoucí eskalace podél libanonsko-izraelské hranice, kdy Hizballáh zintenzivnil své útoky na severní Izrael, zatímco izraelské nálety udeřily hluboko do Libanonu, píše deník JerusalemPost.

Zdroje uvedly, že byl velitelem Hizballáhu pro centrální oblast jižního pohraničního pásma. Jeho pohřeb se má konat ve středu. Izraelská armáda to bezprostředně nekomentovala. Bezpečnostní zdroj v Libanonu uvedl, že Hizballáh v reakci na to vypálil více než 100 raket a uvedl, že to byla jedna z největších raketových paleb od začátku bojů v říjnu.

Útok byl proveden na izraelské vojenské velitelství v Ejn Zeitim a Ami’ádu a na izraelskou vojenskou leteckou sledovací stanici v Meronu, přičemž v obou případech vypálila desítky raket Kaťuša. Hizballáh vypálil asi 50 odpalů z jižního Libanonu na Izraelem okupované Golanské výšiny.

Izraelské nálety zabily v Libanonu asi 300 bojovníků Hizballáhu. Je to větší počet bojovníků než v roce 2006, kdy obě strany naposledy vedly velkou válku. Podle údajů agentury Reuters zemřelo přibližně 80 civilistů. Útoky z Libanonu zabily 18 izraelských vojáků a 10 civilistů, tvrdí Izrael.

Izraelská armáda tvrdí, že zabila více než 320 členů Hizballáhu, včetně nejméně 100 cílů poté, co o nich operativci v terénu shromáždili „přesné a vysoce kvalitní zpravodajské informace“.

Zdroj: ArabNews, JerusalemPost