Hilšer: Za kandidáty na prezidenta stojí progresivní miliardáři. Budou mít svázané ruce

Přidat na Seznam.cz

Marek Hilšer, kandidát na prezidenta a senátor zatím s malými šancemi na vítězství. Proč vychází v průzkumech jako slabší kandidát a co ho vede k rozhodnutí neodstoupit ve prospěch silnějších konkurentů?

Redakce Pravda24 dává prostor i dalším prezidentským kandidátům, kromě těch, kteří jsou mediálně vděčnější a podle průzkumů zatím silnější (Nerudová, Pavel, Babiš). Marek Hilšer není jen politikem, ale také vystudovaným lékařem a vědcem, který se zabývá výzkumem rakoviny. Na prezidenta kandidoval už v roce 2018, kdy se umístil na 5. místě.

Ve prospěch silnější kandidátů neodstoupím, říká Hilšer

Média mu vyčítají, že nemá v plánu případně odstoupit ve prospěch silnějších kandidátů (Nerudová, Pavel). Jeho šance na zvolení totiž nejsou příliš vysoké.

Podle většiny nynějších průzkumů má expremiér Babiš díky své veřejné známosti zaručený postup do druhého kola a o druhé místo se utkají právě Pavel s Nerudovou. To vede některé Babišovy kritiky k úvaze, zda by právě Hilšer neměl ještě před prvním kolem volby klání vzdát a zabránit tak tříštění hlasů pro toto křídlo spektra. To komentoval na Twitteru například i Miroslav Kalousek a postoj Hilšera se mu nelíbí.

Za úspěchem kandidátů stojí peníze

„Nemusíme volit menší zlo,“ říká v podcastu Prostor X. Lidé by ho údajně volili, ale nechtějí „ztratit“ hlas, když volební průzkumy ukazují jiné kandidáty jako úspěšnější. Průzkumy, PR, velké peníze, soukromá média vlastněná oligarchy a finančními skupinami, to vše ovlivňuje prezidentskou volbu. „Na Hradě se střídají vlivové skupiny,“ přiznává nepohodlný názor.

„Prezidenti by neměli být závislí na velkých miliardářích (naráží na generála Pavla a byznysovou smetánku která za ním stojí) ani sami by neměli být progresivní miliardáři… za mnou se nešikuje nikdo,“ prohlašuje Hilšer v rozhovoru. Moderátor Čestmír Strakatý naznačuje, že financování kampaní je u všech transparentní a miliardáři, kteří je sponzorují, nepáchají žádný zločin. Nicméně Hilšer šikování podnikatelů za kampaněmi považuje za pokrytectví, kdy peníze ovlivňují politiku. „Nabízím politiku, kterou si nemůže nikdo koupit a myslím, že by to společnosti prospělo.“

Marek Hilšer je nicméně v případě vlastního neúspěchu připraven podpořit kohokoliv ve druhém kole volby, kdo bude proti Babišovi. „Třeba je to moje chyba, že jsem zvolil tuto cestu a chtěl si udržet vnitřní nezávislost,“ přiznává senátor. Podle jeho slov, jenom prezident, který má rozvázané ruce, může měnit status quo. Navrhuje proto postupnou kultivaci a změnu systému vlivu peněz v politice.

Zdroj: Redakce, Podcast Prostor X