Hamás zveřejnil propagandistické video s dvěma unesenými rukojmími. Jeden z nich je Američan

Přidat na Seznam.cz

Hamás v sobotu zveřejnil nové videozáznamy dvou mužů, kteří jsou drženi jako rukojmí v Gaze. Jeden z nich je unesený americký občan. Video bylo uveřejněno na sociálním mediálním kanálu této palestinské militantní skupiny, který je pravidelně využíván pro šíření jejich propagandistických videí.

Skupina Rukojmí a pohřešované rodiny Forum identifikovala rukojmí na videu jako Omriho Mirana a Keitha Siegela. Oba muži byli uneseni ozbrojenci během útoku Hamásu na Izrael 7. října, uvádí server CBS News. Video mělo po 202 dnech v zajetí ukázat rukojmí poprvé. CBS News však nemohla ověřit datum natáčení.

Na nedatovaných záběrech Omri Miran uvádí, že byl držen v zajetí 202 dní, a Keith Siegel zmiňuje židovský svátek Pesach, což naznačuje, že klipy byly natočeny nedávno. Americký představitel pro CBS News sdělil, že americká tajná služba FBI prověřuje zmíněné video.

Video s rukojmími bylo zveřejněno v době vyjednávání o příměří mezi Izraelem a Hamásem

Nové video s rukojmími bylo zveřejněno právě v době, kdy Hamás oznámil, že studuje nejnovější izraelský návrh na příměří. Média uvádějí, že zprostředkovatel, Egypt, vyslal do Izraele delegaci, aby dala nový impuls zastaveným jednáním. Týdny nepřímých jednání zatím nedokázaly přinést dohodu. Hamás odmítl předchozí návrh na šestitýdenní příměří výměnou za propuštění 40 zbývajících rukojmích, informovala zpravodajská stanice BBC.

Zdroj: CBS News, BBC