Hamás tvrdí, že je připraven uzavřít dohodu, pokud Izrael zastaví ofenzívu

Přidat na Seznam.cz

Palestinské radikální hnutí Hamás oznámilo, že se nezapojí do dalších jednání, pokud Izrael bude pokračovat ve vojenské agresi, píše deník Haaretz.

Hnutí uvedlo, že je připraveno uzavřít „komplexní dohodu“, která by zahrnovala propuštění zajatců výměnou za palestinské vězně, pokud Izrael ukončí válečný konflikt v Pásmu Gazy.

Jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, která zprostředkovával mimo jiné Egypt a Katar, opakovaně uvízla na mrtvém bodě, přičemž obě strany se obviňují navzájem. Nejnovější vyjádření Hamásu přichází v době, kdy Izrael dále pokračuje ve vojenské operaci v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, navzdory tomu, že Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli tuto operaci v oblasti Rafáhu zastavit, zmiňuje deník Times of Israel.

V prohlášení Hamásu se uvádí, že se nezúčastní jednání o příměří „vzhledem k agresi, obležení, hladovění a genocidě našeho lidu“.

„Dnes jsme informovali prostředníky o našem jasném stanovisku, že pokud okupační síla ukončí svou válku a agresi proti našemu lidu v Gaze, jsme připraveni dosáhnout komplexní dohody, která zahrne rozsáhlou výměnu,“ dodal Hamás.

Izrael dříve odmítl nabídky Hamásu jako nedostatečné a prohlásil, že je odhodlán skupinu usilující o jeho zničení zlikvidovat.

Zdroj: Haaretz, Times of Israel