Gruzie: parlament navzdory masivním protestům schválil kontroverzní zákon o zahraničních agentech. Protesty v ulicích hlavního města

Přidat na Seznam.cz

Gruzínský parlament schválil kontroverzní zákon o posílení kontroly občanské společnosti. Proti plánu se v posledních týdnech opakovaně protestovalo, uvádí německé zpravodajství TagesSchau. Demonstranti se obávají, že včera přijatý zákon o „zahraničním vlivu“ oslabí šance Gruzie na vstup do EU. Evropa reaguje jasně a vyzývá ke stažení zákona, doplňuje informace německý týdeník Der Spiegl.

Po přijetí kontroverzního „agenturního zákona“ o přísnější odpovědnosti nevládních organizací pokračují v Gruzii masové protesty obyvatelstva.

Zákon stanoví, že nevládní organizace, které získávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, musí prokázat jejich původ.

Podle vládnoucí strany Gruzínský sen má zákon zajistit větší transparentnost. Mnozí pozorovatelé však obviňují vládu bývalé sovětské republiky, že zákon vypracovala podle ruského vzoru, aby ztížila práci kritických sdružení a médií. V Rusku je řada organizací a jednotlivců označována za „zahraniční agenty“, což jim následně způsobuje velké problémy.

Většina Gruzínců si naopak přeje odtržení od Ruska – snaha o vstup do EU je také v gruzínské ústavě. Proti zákonu proto v Tbilisi již několik týdnů protestují desetitisíce lidí. Řada demonstrantů byla od té doby zatčena. Jsou proti novému nařízení, které podle nich ohrožuje vyhlídky jejich země na vstup do Evropské unie. Mnozí se obávají, že v bývalé sovětské republice – stejně jako v sousedním Rusku – mají být umlčeny kritické organizace a média.

Přesto parlament, v němž dominuje promoskevská strana Gruzínský sen, v úterý většinou hlasů nový zákon schválil.

Z EU, kde má Gruzie od konce loňského roku status kandidátské země, zazněla velká kritika. „Vyzýváme gruzínské úřady, aby zákon stáhly,“ uvedli v prohlášení vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell a komisař EU Olivér Várhelyi. „Přijetí tohoto zákona má negativní dopad na pokrok Gruzie na cestě ke členství v EU.“

Přijetí zákona kritizovalo i NATO jako „krok špatným směrem“. Vzdaluje zemi od evropské a euroatlantické integrace, napsal mluvčí aliance na Platformě X. „Vyzýváme Gruzii, aby změnila svůj kurz a respektovala právo na pokojný protest.“

Gruzínská proevropská prezidentka Salome Zurabišviliová již oznámila, že bude kontroverzní zákon vetovat – veto, ale zase může přehlasovat parlament.

Zdroj: TagesSchau, Der Spiegl