Generální tajemník NATO navštívil Kyjev. Budoucnost Ukrajiny je v NATO, řekl Jens Stoltenberg

Přidat na Seznam.cz

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg navštívil 28. září 2023 Kyjev. V rozhovorech s prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho vládou zdůraznil silnou podporu NATO Ukrajině. Jak je uvedeno na webu NATO, Stoltenberg označil Kyjev za „město se zvláštním místem v srdcích svobodného světa“, vzdal hold vedení prezidenta Zelenského, hrdinství ukrajinských ozbrojených sil a uvítal, že Ukrajina „postupně získává půdu pod nohama“ ve své těžce vybojované protiofenzívě.

„Ukrajinci bojují za své rodiny, za svou budoucnost, za svou svobodu. Moskva bojuje za imperiální iluze,“ řekl generální tajemník. Uvítal, že Ukrajina má silnou podporu všech spojenců NATO a mnoha partnerů v kontaktní skupině pro obranu Ukrajiny – podporu a dodávky jí poskytuje více než 50 zemí. Dále poznamenal, že více než 140 zemí se v OSN postavilo za suverenitu Ukrajiny. „Mezitím je Rusko na světové scéně oslabeno, odříznuto od mezinárodních trhů, zůstává doma na mezinárodních summitech a omezuje se na shánění zbraní od režimů, jako je Írán a Severní Korea,“ řekl.

Stoltenberg uvítal, že se všichni spojenci dohodli na vstupu Ukrajiny do NATO. Poukázal na tři historická rozhodnutí, která byla přijata na summitu ve Vilniusu a pomohou vstup uskutečnit. „Zaprvé jsme zkrátili vaši cestu do NATO ze dvou na jeden krok tím, že jsme zrušili požadavek na akční plán členství,“ řekl. „Zadruhé jsme se dohodli na programu, který zajistí plnou interoperabilitu ukrajinských sil s vašimi budoucími spojenci,“ dodal. „Zatřetí jsme posílili naše politické vazby na bezprecedentní úroveň tím, že jsme zřídili Radu NATO-Ukrajina, ve které můžeme společně konzultovat a přijímat rozhodnutí.“ Generální tajemník zdůraznil: „tato tři rozhodnutí znamenají, že Ukrajina je nyní NATO blíže než kdykoli předtím.“

Ukrajinské síly pokračují v protiofenzivě, každý metr, který Ukrajinci získají, Rusové ztratí. „Budoucnost Ukrajiny je v NATO,“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Dodal, že Aliance bude stát po boku Kyjeva tak dlouho, jak bude třeba, píše Pravda.

Zdroj: NATO, Pravda