Generála Řehky si všimli v zahraničí. Jeho výrok zaujal v Polsku

Přidat na Seznam.cz

Lze se vyhnout přímé konfrontaci mezi státy Severoatlantické aliance a Ruskem? „Válka mezi Ruskem a NATO je možná, nikoliv nemožná,“ upozornil náčelník Generálního štábu české armády Karel Řehka. Nenechal nikoho na pochybách, jak by Česká republika postupovala v případě naplnění černého scénáře. Svým výrokem zaujal i polská média, která českého generála nebývale citují.

Válka mezi Ruskem a NATO je možná. Varoval před tím náčelník českého generálního štábu
Situace ve světě je napjatá a patová, ruské hrozby a několik měsíců trvající válka na Ukrajině vyvolávají stále větší obavy. Mnozí se ptají, zda je možná třetí světová válka. Lze se vyhnout přímé konfrontaci mezi státy Severoatlantické aliance a Ruskem? „Válka mezi Ruskem a NATO je možná, nikoliv nemožná.“ varoval náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka během semináře v Poslanecké sněmovně o bezpečnostních otázkách, píše iRozhlas. Aby nedošlo k nejhoršímu, jsou nutná preventivní opatření, jako je příprava a odstrašení agresora, dodal. Náčelník generálního štábu uvedl, že česká armáda se již připravuje na konflikt v případě mimořádné události. Zároveň nenechal nikoho na pochybách, jak by Česká republika v případě černého scénáře postupovala. Zde je jen krátký výčet polských médií, která generála začala citovat: Interia, TVP.info, RP.pl.

Náčelník generálního štábu české armády ujišťuje – v případě třetí světové války Česká republika splní své spojenecké závazky
Karel Řehka prohlásil, že v případě ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a NATO se Česká republika zapojí v souladu se svými spojeneckými závazky „od prvního okamžiku“, a to jak vedením operací na území samotné České republiky, tak i pomocí při přesunech vojsk a přeletech letadel. Na jednání v Poslanecké sněmovně vystoupil také šéf civilní kontrarozvědky Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, který varoval před ruským vlivem v ČR. Rusové se snaží zabránit ratifikaci obranné dohody České republiky se Spojenými státy, která byla podepsána minulý týden.

Zdroj: iRozhlas, Interia, tvp.info, rp.pl