Gang na Krétě zneužíval ženy jako dárkyně vajíček a náhradní matky. Zprostředkovávali nelegální adopce pro klienty z celého světa

Přidat na Seznam.cz

Úřady na Krétě vyšetřují kliniku reprodukční medicíny ve městě Chania kvůli podezření, že mohla fungovat jako zástěrka pro síť nelegálních adopcí. U soudu na Krétě vypovídalo devět lidí, kteří údajně provozovali na ostrově Kréta zločineckou síť náhradního mateřství a adopcí prostřednictvím centra asistované reprodukce. Patří mezi ně 73letý známý gynekolog, lékaři, zaměstnanci kliniky, žena z Rumunska a dvě ženy z Gruzie, píše deník DarikNews.

Několik lékařů pracujících na klinice bylo zadrženo za účelem výslechu. Vyšetřovatelé z Atén a Kréty provedli na klinice razii, prověřují její záznamy, prohledávají domy a kanceláře hlavních podezřelých.

Devět z nich bylo obviněno ze založení zločinecké organizace, obchodování s lidmi, padělání dokladů, fyzického násilí a porušování právních předpisů o omamných látkách. Předpokládá se, že hlavním organizátorem byl gynekolog.

Ministr zdravotnictví Michalis Chrysochoidis pozastavil výkon funkce předsedy Národního úřadu pro asistovanou reprodukci Nikose Vrachnise. Tento úřad je zodpovědný za dohled nad všemi zařízeními asistované reprodukce a schvalování jejich licencí.

Podle policejního spisu bylo do sítě prodejců dětí údajně zapojeno lékařské oddělení asistované reprodukce a kryobanka na mražení spermií a vajíček se sídlem v Chanii.

V prohlášení místní policie se uvádí, že tento gang zneužíval ženy, většinou cizinky, které se nacházely ve zranitelné situaci. Využíval je jako dárkyně vajíček a náhradní matky. Zároveň podváděli při umělém oplodnění (IVF) a zprostředkovávali nelegální adopce.

Jak gang fungoval

Gang působil tak, že na Krétě a v zahraničí najímal „zprostředkovatele“, kteří vyhledávali ženy ve zranitelném stavu. Ty souhlasily s převozem do Řecka, aby se staly dárkyněmi vajíček nebo náhradními matkami. Tímto způsobem byli uspokojováni „klienti“ z celého světa, včetně párů s reprodukčními problémy, svobodných mužů nebo homosexuálních párů, které nesplňovaly zákonné podmínky pro adopci.

Podle místního zpravodajského portálu byly mezi zneužívanými ženami občanky Moldavska, Ukrajiny, Gruzie, Rumunska a Bulharska, píše Svobodná Evropa.

Chudé ženy, které neměly ve svých vesnicích kde bydlet, využívala zločinecká organizace jako dárkyně vajíček a náhradní matky. Na Krétě žily v několika domech pod dohledem a směly vycházet pouze do supermarketu a na lékařské prohlídky do centra asistované reprodukce.

Zatím bylo identifikováno nejméně 71 dárkyň vajíček, z nichž některé byly zneužívány opakovaně.

Ve stejném období bylo zneužito 98 žen jako náhradní matky, je známo 13 případů nelegálního získání dítěte prostřednictvím programu náhradního mateřství, 4 nelegální adopce, 400 případů podvodu a způsobení fyzické újmy pacientkám prostřednictvím fiktivních IVF.

Zdroj: DarikNews, Svobodna Evropa