Francouz, který se pokusil zastavit vraha během sobotního útoku v Sydney, popsal útok

Přidat na Seznam.cz

Muž jménem Damien Guerot se postavil tváří v tvář vrahovi Joelu Cauchimu, který pobodal nakupující v nákupním centru v Sydney. Policie uvedla, že se zaměřoval na ženy. Ozbrojen dlouhým nožem zabil útočník šest lidí a 12 jich zranil, než ho zastřelila policistka. Jeho nesmyslný násilný čin vyděsil celou zemi. Na pozadí této tragédie však mnozí, včetně vedoucích představitelů země, rychle ocenili statečné činy cizích lidí, kteří se ho snažili zastavit.

Virálně se rozšířila zejména scéna hrdiny Damiena Guerota v bílém tričku, jak se na eskalátoru postavil vrahovi: Na videu je vidět, jak se drží plastové tyče, aby ho od sebe odrazil, píše BBC a Yahoo!

Místní média uvedla, že se snažil vraha zastavit, aby nepostoupil na jejich úroveň, kde se poblíž nacházel dětský koutek. Hrdnina říká, že on a jeho kamarád, oba stavební dělníci, se bez přemýšlení pustili do akce – jednali čistě pod vlivem adrenalinu.

Dvojice byla na cestě do posilovny v obchodním centru, když uslyšeli křik: „Nějaký muž bodá do lidí. Prostě jsme ho viděli přicházet… říkali jsme si: ‚Musíme se ho pokusit zastavit‘,“ řekl muž v nedělním rozhovoru pro australskou televizi Channel Seven.

V tu chvíli se on a jeho kolega stále nacházeli na podlaze nad mužem s nožem. Když se vrah přesunul na eskalátor, muž se mu nahoře postavil a mával na jeho obranu plastovou tyčí. Několik vteřin stáli tváří v tvář. „Jeho oči byly jakoby prázdné… nebyl tam,“ řekl muž, který je považován za hrdinu.

Poté se vrah otočil a utekl zpět po eskalátoru, přičemž ho muži pronásledovali. „Snažili jsme se mu třeba hodit něco pod nohy,“ řekl Guerot. V tu chvíli byl vrahovi v patách také policista a muži nasměrovali inspektorku Amy Scottovou k jejímu cíli. Když se na ni vrhl s nožem, zastřelila ho.

„Ona byla vlastně hrdinka, ona to zvládla,“ říká muž. „My jsme prostě udělali to, co jsme udělali.“

Inspektorka Scottová byla za svůj čin celostátně oceněna australskou vládou, policejními složkami i širší veřejností. Ona sama zatím odmítla veřejně promluvit.

Zdroj: BBC, Yahoo!, Channel Seven