Francie se rozhodla pozvat Rusko na výročí vylodění spojenců v Normandii

Přidat na Seznam.cz

Francouzská rozhlasová stanice Europe 1 s odvoláním na své zdroje uvedla, že Francie pozve Rusko na oslavy 80. výročí vylodění spojenců v Normandii 6. června, které otevřelo druhou frontu druhé světové války.

Pozvání bude zasláno ruským diplomatickým zástupcům ve Francii. Zatím není jasné, kdo by Rusko v této věci zastupoval, neboť Mezinárodní trestní soud vydal na vůdce Kremlu Vladimira Putina zatykač.

Putin byl přítomen 70. výročí vylodění v Normandii, ale před pěti lety chyběl, uvádí deník Europe1.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dříve prohlásil, že Putin by mohl být pozván na summit G20 v Brazílii, pokud se členské státy dohodnou. Blinkenovo vyjádření odráží nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který uvedl, že pozvání Putina na summit by vyžadovalo souhlas všech ostatních členů, píše deník Ukrainska Pravda.

Vladimir Putin vynechal loňský summit G20 v hlavním městě Indie, aby se vyhnul možnému politickému odsouzení a případnému riziku zatčení na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu.

Navzdory geopolitické situaci by bylo obtížné obejít se bez přítomnosti Ruska, i když SSSR se vylodění v Den D 6. června přímo neúčastnil. Umožnilo ho tím, že za něj zaplatilo nejtěžší cenu během druhé světové války. V boji proti Německu zahynulo téměř 27 milionů Sovětů.

Zdroj: Europe1, Ukrainska Pravda