Francie potřebuje posílit protivzdušnou obranu během Olympijských her, jelikož své systémy dala Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Francouzská vláda hledá systémy protivzdušné obrany na ochranu Paříže během Olympijských her, protože její vlastní systémy kvůli přesunu na Ukrajinu nestačí.

Po aktivním přesunu systémů protivzdušné obrany na Ukrajinu zůstala Paříž bez ochrany vlastními systémy protivzdušné obrany. V současnosti francouzské ministerstvo obrany hlásí, že nemá dostatek potřebných systémů, a proto se zástupci obrátili na Řecko, píše deník Politico.

Řecko používá francouzské raketové systémy země-vzduch krátkého dosahu Crotale od roku 2003 a má devět systémů ve výzbroji řeckého letectva.

„Pokud naši spojenci požádají na určité období o konkrétní pomoc, která nijak neovlivní obranyschopnost země, bude to provedeno, ale vždy po koordinaci a konzultaci mezi oběma stranami,“ řekl mluvčí vlády Pavlos Marinakis novinářům během pravidelného brífinku. Posílení se uskuteční pouze po dobu konání Olympijských her, což zajistí krátkodobé nasazení systému v některých oblastech obrany Paříže.

Kromě potenciálních systémů řeckého letectva budou k ochraně vzdušného prostoru Paříže použity francouzské systémy protivzdušné obrany Crotale NG, systémy středního dosahu SAMP/T a bojové letouny složené ze stíhaček Mirage 2000-5 a Rafale, uvádí portál Militarnyi.

Ministr ozbrojených sil Lecornu poznamenal, že přesun zbraní neovlivnil národní bezpečnost, protože převáděné zbraně byly vyřazeny z provozu. Francie převáděla a bude převádět vyřazené zbraně a vybavení francouzských ozbrojených sil na Ukrajinu. Toto prohlášení zaznělo při odpovědi na otázku novináře, jak reaguje na kritiku, že přesun zbraní z francouzských ozbrojených sil na Ukrajinu oslabuje bezpečnost Francie.

Zdroj: Politico, Militarnyi