Francie dodá na Ukrajinu stovky obrněných vozidel a raket

Přidat na Seznam.cz

Francie v rámci svého balíčku vojenské pomoci předá Ukrajině stovky starých, ale stále funkčních obrněných vozidel, a také rakety pro systémy protivzdušné obrany SAMP/T, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu potvrdil, že půjde o francouzské kolové obrněné transportéry VAB, které byly vyraženy z francouzské armády, ale stále poslouží.

,,Jedná se o staré zařízení, které je stále funkční, a bude přímo užitečné pro Ukrajinu, pokud bude přepravováno ve velkém množství. Můžeme mluvit o stovkách kusů pro rok 2024 a začátek roku 2025,“ řekl Lecornu.

Tyto více než 40 let staré transportéry VAB byly ve francouzské armádě nahrazeny obrněnými transportéry nové generace Griffon.

Francie převede na základě žádosti Ukrajiny o posílení protivzdušné obrany také rakety Aster 30 na raketové systémy SAMP/T, píše server Militarnyj.

,,Vyvíjíme také dálkově ovládanou munici ve velmi krátké době, abychom ji letos v létě dodali Ukrajincům,“ dodal francouzský ministr obrany. Další podrobnosti o této munici přitom nesdělil.

Francouzský ministr obrany přislíbil vojenskou pomoc Ukrajině již dříve s tím, že tato pomoc bude i nadále pokračovat. Zároveň se nechal slyšet, že převod zbraní nijak neovlivní národní bezpečnost. Jde totiž o zbraně vyřazené z francouzské armády, které jsou nahrazeny novými.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Militarnyj