Francie dodá Kyjevu rakety s doletem více než 250 kilometrů, oznámil Macron. Chyba, vzkazuje Kreml

Přidat na Seznam.cz

Střely Storm Shadow jsou obvykle odpalovány ze vzduchu a díky technologii stealth jsou obtížně zjistitelné radarem. Francie se jich rozhodla poslat na Ukrajinu několik kusů. Podle francouzského prezidenta jim pomůžou v boji proti ruské armádě.

Francie poskytne Ukrajině řízené střely dlouhého doletu SCALP, oznámil prezident Emmanuel Macron na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu. SCALP je francouzské označení pro rakety Storm Shadow s doletem přes 250 kilometrů, které ukrajinská armáda již obdržela od Británie a aktivně je používá, uvádí deník NewsWeek.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil ohlášenou dodávku za chybu, která bude mít pro Ukrajinu následky. „Rozhodli jsme se dodat Ukrajině nové rakety schopné hlubokých úderů. Myslím, že dnes je důležité vyslat Ukrajině vzkaz o podpoře a jednotě NATO,“ řekl francouzský prezident Macron.

První rakety SCALP již byly na Ukrajinu dodány, když Macron dodávku oznámil. Podle vojenského zdroje budou rakety neseny pouze nezápadními letadly. Kyjev rovněž ujistil Paříž, že rakety použije pouze v rámci mezinárodně uznaných hranic Ukrajiny. Francie nepovažuje poskytnutí raket za eskalaci konfliktu, protože Rusko používá rakety s výrazně delším doletem, dodal zdroj pro deník Meduza.

Střely Storm Shadow jsou obvykle odpalovány ze vzduchu a díky technologii stealth jsou obtížně zjistitelné radarem, uvádí deník Bussinesinsider. S doletem 250 kilometrů se téměř vyrovnají americkým taktickým balistickým raketám ATACMS s doletem 297 kilometrů, o které Ukrajina neúspěšně žádala Spojené státy.

Zdroje: Newsweek, Meduza.io, Bussinesinsider