Finsko zvyšuje válečnou připravenost tváří v tvář ruské agresi. Začíná skladovat vojenský materiál v zahraničí. Všímají si toho i Financial Times

Přidat na Seznam.cz

Finsko začalo v Norsku skladovat munici a vybavení, uvádí anglický mezinárodní deník Financial Times. Šéf finského vojenského hospodářství obranných sil, generálporučík Mikko Heiskanen, novinám řekl, že podobná dohoda má být brzy zahájena také se Švédskem a možná i s dalšími zeměmi NATO. Financial Times charakterizují stupeň připravenosti Finska k obraně jako „možná nejlepší v západních zemích“, informuje finský server Mtv.fi.

 Munice, vybavení a možná i náhradní díly se mají vyvážet ke skladování do zahraničí.

Sklady jsou podle generálporučíka Mikko Heiskanena rozmístěny tak, aby byla zajištěna dostupnost zásob v případné krizové situaci. Rozložení zásob je faktorem bezpečnosti dodávek. Nemusíme mít všechna vejce v jednom košíku, popisuje.

Podle Heiskanena bylo ve Finsku v poslední době přezkoumáno více než tisíc smluv, které má stát pro případ krize uzavřeny se soukromými firmami. Testujeme plány a připravenost našich strategických partnerů. Jako příklad uvádí možnou rychlou změnu výroby textilní společnosti z oděvů na neprůstřelné vesty a jiné ochranné prvky, pokud by země byla napadena. Musíme být připraveni na dlouhotrvající krizi.

V posledních měsících Rusko prakticky přešlo na válečnou ekonomiku. Podle Heiskanena tomu tak ve Finsku nebylo, i když například munice se nyní ve Finsku vyrábí desetkrát více než před pěti lety, továrny zatím nepracují nepřetržitě.

Rusko respektuje sílu. Síla se skládá z vůle a schopnosti. My vůli máme. Vůle lidí bránit svou zemi je možná nejvyšší na světě,“ říká Heiskanen.

Podle Financial Times má Finsko zásoby paliva a obilí nejméně na šest měsíců. Téměř každý třetí Fin prošel vojenským výcvikem.


Finsko v textu chválí i diplomat z členské země NATO, který zůstává v anonymitě: Finové zůstali ve střehu od 90. let. Nyní se drtivá většina evropských zemí může jen dívat a obdivovat. Finská schopnost mobilizovat lidi a firmy v krizi je skutečně obrovská.


Zdroj: Financial Times, Mtv.fi