Finsko dovolí, aby NATO rozmístilo jaderné zbraně na hranici s Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Podle finských novin by v případě schválení vstupu Finska do NATO mohly být na jeho území umístěny jaderné zbraně. Návrh zákona, který míří do finského parlamentu, totiž v tomto ohledu neklade žádná omezení. To by mohlo rozzuřit Rusko, které s Finskem sousedí.

Finsko i Švédsko podaly žádost o vstup do NATO v květnu, reagovaly tak na ruskou invazi na Ukrajinu, připomíná deník Newsweek. Finsko je ochotno vstoupit do NATO bez omezení, se všemi svými právy a povinnostmi, zdůrazňovali příslušní finští ministři během přístupových rozhovorů.

Podle finského listu Iltalehti se teď finská vláda chystá do týdne předložit parlamentu návrh zákona týkající se možného členství v NATO, přičemž návrh neobsahuje žádné výjimky pro přítomnost vojáků členských zemí aliance ani pro umístění jaderných zbraní.

Finské noviny se opírají o tvrzení svých zdrojů, že ministr zahraničí Pekka Haavisto a ministr obrany Antti Kaikkonen dali v červenci NATO závazek, že v případě schválení přihlášky nebudou Helsinky usilovat o žádná omezení nebo národní výhrady. Jeden ze zdrojů zdůraznil, že by bylo nerozumné stanovit limity, které by ve skutečnosti mohly ztížit obranu Finska.

Podle expertů na zahraniční politiku to znamená, že jaderné zbraně NATO by mohly být umístěny na finském území. V opačném případě by bylo velmi těžké vypracovat nový obranný plán Finska v rámci NATO.

Až se Finsko stane členem, připojí se k plánovací skupině NATO pro jaderné zbraně. Teprve zapojení Finska do této skupiny umožní finským politikům a úředníkům získat širší představu o tom, jaké úvahy v oblasti jaderných zbraní vedou státy disponující jadernými zbraněmi a jaké vyvažování probíhá mezi zeměmi NATO.

Možné, nebo přitažené za vlasy?

Nasazení jaderných zbraní ve Finsku je proto zatím vzdálenou perspektivou. Finské letectvo dnes sice pořizuje nové stíhačky F-35, které jsou schopné nést taktické jaderné zbraně, plné operační způsobilosti však letouny dosáhnou až v roce 2030.

Jak dále upozorňuje finský deník HS, k umístění jaderných zbraní NATO právě ve Finsku neexistují žádné skutečné vojenské nebo strategické důvody. Jejich přítomnost by naopak podráždila sousední Rusko a zvýšila zranitelnost aliance.

Podle zprávy Federace amerických vědců mají USA v Evropě již zhruba sto jaderných zbraní, které jsou rozmístěny v Belgii, Nizozemí, Německu, Itálii a Turecku. Z evropských členských zemí NATO disponují vlastním jaderným arzenálem Francie a Velká Británie.

A tak zatímco Polsko opakovaně žádalo o umístění amerických jaderných zbraní na svém území, USA se aktuálně drží názorové linie, že jaderný arzenál nebude nasazen v těch členských zemích, které přistoupily do aliance po roce 1997. Stejný postup se předpokládá i v případě připojení Finska.

Zdroj: Newsweek, Iltalehti, HS, Federace amerických vědců