Filipíny a Čína se obviňují ze srážky lodí v Jihočínském moři

Přidat na Seznam.cz

Vláda Spojených států v pondělí kritizovala Čínu za „agresivní a nebezpečné manévry“ v územně sporném Jihočínském moři. Stalo se tak poté, co čínská loď narazila do filipínského zásobovacího plavidla. Jde o další z řady eskalujících střetů v této oblasti, píše The Hill.

Čína a Filipíny se navzájem obviňují ze srážky, ke které došlo v pondělí nedaleko mělčiny Second Thomas Shoal na Spratlyových ostrovech. Území si nárokují obě strany. Filipíny a USA tvrdí, že oblast spadá do výlučné ekonomické zóny Filipín, ale Čína si nárokuje svrchovanost nad tímto územím, informuje CNN.

Americká velvyslankyně na Filipínách MaryKay Carlsonová v pondělním prohlášení odsoudila „agresivní a nebezpečné manévry Číny poblíž mělčiny Ayungin, které zranily osoby, poškodily filipínské lodě a bránily legitimním námořním operacím zajišťujícím dopravu potravin, vody a základních zásob personálu v exkluzivní ekonomické zóně Filipín.“ Carlsonová dodala, že USA stojí po boku svých spojenců a podporují svobodný a otevřený Indo-Pacifik.

Americké ministerstvo zahraničí zdvojnásobilo podporu Filipínám a znovu potvrdilo svůj závazek podle smlouvy z roku 1951. Ta se podle mluvčího Matthewa Millera vztahuje na ozbrojené útoky na filipínské ozbrojené síly, vládní plavidla či letadla včetně pobřežní stráže kdekoli v Jihočínském moři.

Miller odsoudil použití vodních děl, narážení, blokování manévrů a vlečení poškozených filipínských lodí čínskými plavidly jako nebezpečné, nezodpovědné a ohrožující regionální mír a stabilitu. Náměstek ministra Campbell zopakoval závazek podle smlouvy z roku 1951 filipínskému protějšku a oba diskutovali o eskalačních a nezodpovědných čínských akcích a souhlasili, že ohrožují regionální mír a stabilitu.

Poslední eskalace přichází v době zvýšených obav z možné větší konfrontace ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem, které jsou stále napjatější. Čína obvinila z incidentu Filipíny a uvedla, že filipínská loď ignorovala opakovaná varování a nebezpečně se přiblížila k čínské lodi.

Zdroj: The Hill, CNN