Fico je zpět. V proslovu odpustil atentátníkovi a varoval média

Přidat na Seznam.cz

Dne 15. května byl bývalý premiér Robert Fico postřelen útočníkem Jurajem Cintulou. Fico utrpěl čtyři střelná zranění a musel být hospitalizován v Banské Bystrici. V současné době se zotavuje doma, píše iDNES.

Fico se po útoku poprvé obrátil na občany prostřednictvím projevu na sociálních sítích, a to ještě před začátkem moratoria před volbami do Evropského parlamentu. Uvedl, že pokud všechno půjde dobře, mohl by se vrátit do práce na přelomu června a července, informuje Koktejl.

Ve svém projevu prohlásil, že útočníkovi odpustil a nebude proti němu podnikat žádné právní kroky ani požadovat odškodné. Podle Fica byl útočník jen „poslem zla a politické nenávisti“, kterou podle něj šířila frustrovaná opozice.

Fico zmínil, že útok mu způsobil vážné zdravotní problémy, operaci, bolest a utrpení. Přiznal, že jeho návrat do práce bude po několika týdnech „malým zázrakem“.

Nevěří, že šlo o čin osamělého duševně chorého pachatele. Již několik měsíců veřejně varoval před rizikem atentátu na vládního politika na Slovensku. Toto téma konzultoval s velvyslanci EU a NATO a se zahraničními partnery. Dokonce na zasedání vlády vyzval ministry, aby se vyhýbali davům lidí, i když neměl konkrétní zpravodajské informace. Své obavy vyvodil ze své dlouholeté zkušeností v politice.

Zdroj: iDNES, Koktejl