Extrémní povodně na Slovensku. Pod vodou jsou domy i místní škola. Vyhlášen byl 3. stupeň povodňové aktivity

Přidat na Seznam.cz

Ve vesnici Kral v okrese Rimavská Sobota se intenzivně pracuje na odstraňování škod způsobených povodní, jež v noci ze soboty na neděli zaplavila mnoho domovů a místní základní školu. Informace poskytl starosta obce František Béreš, píše deník Čas a deník RTVS.

Povodeň obec zasáhla po období silných dešťů a následného přetečení koryta Neporadského potoka. „Voda se rozlila z potoka a začala se valit přes naši obec v šířce asi 50 metrů. Asi 50 našich domů bylo zatopených, včetně sklepů a obytných místnosti. I naše škola byla zaplavena, konkrétně kolem deseti místností,“ sdělil Béreš. Podle jeho slov byly v zaplavených budovách poškozeny zejména podlahy a nábytek.

Voda po víkendových deštích rovněž způsobila problémy v obcích Neporadza a Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota. V Čerenčanech povodeň zaplavila prádelnu reedukačního centra a jednu z místních komunikací. „Musíme tam prohloubit příkop, celý byl vyplavený,“ uvedla starostka obce Zuzana Študencová. Podle informací, které agentura poskytla Okresní úřad Rimavská Sobota, způsobily povodně v okrese nejvíce škod zatopením sklepů a přízemích obytných domů, zaplavením místních komunikací a přilehlých pozemků.

„Od vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity probíhaly v dotčeném území záchranné práce, které spočívaly ve zprůjezdnění místních komunikací, odčerpávání povodňové vody, čištění od nánosů bahna a štěrku. Vyčíslení škod bude dokončeno po ukončení záchranných prací,“ uvedl okresní úřad.

Zdroj: Čas, RTVS