Exploze zasáhly kriticky důležité letecké základny hluboko na ruském území. Záběry ukazují mohutný výbuch

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Podle zpráv bylo při explozích na dvou vojenských letištích zabito několik lidí. Na letišti u města Rjazaň jihovýchodně od Moskvy vybuchla cisterna s palivem, která zabila tři lidi a šest jich zranila, informují ruská státní média, a také BBC. Jde o místa klíčová pro ruskou agresi na Ukrajině.

Další dva lidé byli zraněni při výbuchu na letišti v Saratovské oblasti. V současné době není známo, co výbuchy způsobilo. Obě oblasti se nacházejí stovky kilometrů od Ukrajinských hranic. V Saratovské oblasti byly poškozeny strategické bombardéry dlouhého doletu. Gubernátor Saratovské oblasti uvedl, že bezpečnostní složky vše prověřují.

Podle ruského redaktora BBC Stevena Rosenberga tyto zprávy – o dvou explozích ve dvou různých vojenských objektech, podpoří spekulace, že za nimi může stát Ukrajina. Video z exploze koluje po internetu, sdílel jej i poradce ministra vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko.

Engels-2 je jednou z klíčových ruských leteckých základen a sídlem 121. a 184. těžkého leteckého bombardovacího pluku. Na základnách jsou letouny Tupolev Tu-160 a Tupolev Tu-95, informuje server The Avionist.

Pokud se potvrdí, že za útokem na základny, a hlavně na Engels 2, stáli Ukrajinci, tak jde o dosud nejodvážnější útok za ruskými liniemi. Letecká základna je klíčovým místem pro operace ruského letectva proti Ukrajině a pro strategické jaderné síly země. Nachází se zde bunkr pro skladování jaderných zbraní s nukleárními hlavicemi, které mohou být umístěny na strategické bombardéry dlouhého doletu, uvádí server The Guardian.

Zdroj: BBC, Anton Geraščenko, The Avionist, The Guardian