Evropský soud pro lidská práva shledal Rusko vinným z porušování lidských práv na Krymu

Přidat na Seznam.cz

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) oznámil rozhodnutí v případu „Ukrajina vs. Rusko“ ohledně porušování lidských práv na území dočasně okupovaného Krymu.

Případ Ukrajina v. Rusko (Krym) se týkal obvinění Ukrajiny ze systematického porušování Evropské úmluvy o lidských právech ze strany Ruské federace na Krymu od února 2014, uvedl deník RBC-Ukraine.

Jedná se o obvinění ze systematického pronásledování Ukrajinců za jejich politické postoje a proukrajinské aktivity, k němuž docházelo převážně na Krymu, ale i v jiných částech Ukrajiny nebo Ruské federace, a to od počátku roku 2014. Ukrajinská vláda tvrdí, že Rusko od 27. února 2014 fakticky kontroluje Autonomní republiku Krym a město Sevastopol.

Soud tvrdí také, že Rusko se v rámci represivní kampaně dopouštělo systematického porušování lidských práv, které zahrnovalo zmizení, nezákonné zadržování, špatné zacházení, nemožnost vzdát se ruského občanství, potlačování práce ukrajinských médií a fungování ukrajinského jazyka ve školách a přesuny z Krymu do vzdálených ruských věznic.

Rusko se rozhodlo neplnit rozhodnutí ESLP vydaná po 15. březnu 2022. Generální tajemník Rady Evropy však uvedl, že podle mezinárodního práva je Rusko stále povinno plnit rozhodnutí ESLP přijatá proti němu, píše deník Ukrajinska Pravda. Nedávno proběhlo ústní jednání u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve věci Ukrajina a Nizozemsko proti Ruské federaci. Řízení se týká porušování lidských práv ze strany Ruska na okupovaném území Donbasu.

Zdroj: RBC-Ukraine, Ukrajinska Pravda