Evropská unie rozhodla: Zákaz krvavých ruských diamantů. Kreml má v plánu sankce obejít

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie učinila v pondělí dohodu, že bude na Rusko uvaleno další kolo sankcí včetně zákazu diamantů, který doposud zůstával upozaděn. Kreml si však ví rady, se sankcemi počítal a má v plánu je obejít, uvádí server Euronews a deník Ukrainska Pravda.

Od 1. ledna 2024 bude platit v rámci 12. balíčku sankcí zákaz nákupu přírodních a syntetických diamantů, stejně tak diamantových šperků pocházejících z Ruska, pokud nebudou určeny pro průmyslové účely. Další zákaz bude následovat s platností od března příštího roku, kdy se zakáže i dovoz diamantů a šperků ruského původu, který jsou broušeny a leštěny v jiných zemích. Od září se tento zákaz rozšíří také na laboratorně pěstované diamanty a hodinky s obsahem diamantů.

Podle deníku South China Morning Post představitelé ruské diplomatická mise při EU uvedli, že nový sankční balíček EU ukazuje selhání útlakových opatření proti Moskvě.

,,Ruská ekonomika není roztrhána na kusy. Pokusy nás izolovat na mezinárodní scéně, včetně bruselské platformy, žalostně selhaly. „Cíle způsobit strategickou porážku, nebylo dosaženo,“ prohlásili diplomaté.

Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Moskva se zákazem ruských diamantů počítala a na sankce uvalené EU se předem připravila, uvádí deník Ukrainska Pravda. Zná prostředky k tomu, aby mohla zákaz obejít.

,,Pochybuji, že neexistují žádné možnosti, jak tyto sankce obejít. Existují a budou realizovány,“ obeznámil veřejnost s tím, že si z nového sankčního balíčku Rusko hlavu příliš nedělá.

Stop ruským diamantům

Zákaz diamantů bude proveden v koordinaci se zeměmi skupiny G7. Belgie jakožto hlavní vstup pro ruské diamanty hodlá aplikovat systém sledovatelnosti diamantů na základě databáze tzv. blokového řetězce (blockchain), která se vyznačuje svou bezpečností. Systém bude identifikovat a ověřovat původ diamantů.

Zdroj: Euronews, Ukrainska Pravda, South China Morning Post