Evropská unie podpořila Zelenského nápad pro dosažení míru. Lavrov ho označil za nesmyslný

Přidat na Seznam.cz

Během čtvrtečního summitu v Kyjevě podpořila Evropská unie mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zároveň EU plánuje pokračovat ve spolupráci s Ukrajinou s cílem zajistit co nejširší mezinárodní účast, uvedla kancelář prezidenta Ukrajiny.

Rada Evropské unie vydala prohlášení, ve kterém se uvádí, že EU znovu potvrdila svou podporu ukrajinské iniciativě za spravedlivý mír založený na respektování svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Dodává, že Rusko neprokázalo žádnou připravenost ke spravedlivému a udržitelnému míru.

„Vyjádřili jsme podporu mírové formuli ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a náš závazek aktivně spolupracovat s Ukrajinou na desetibodovém mírovém plánu. V tomto ohledu podporujeme myšlenku uspořádat summit o mírové formuli, který by zahájil její provádění,“ uvádí se v prohlášení.

Podle Zelenského je každá položka mírového seznamu jasně vypracována. Jedná se o oblasti radiační a jaderné bezpečnosti, ale také potravinové a energetické bezpečnosti spolu s protiopatření proti ekocidům (ničení přírodního prostředí).

Dále Zelenskyj žádá propuštění všech vězňů a deportovaných občanů Ukrajiny. Požaduje jednání na základě Charty OSN a obnovení územní celistvosti Ukrajiny a světového řádu.

Kromě toho stála trvá na stažení ruských vojsk a zastavení nepřátelských akcí.

Ukrajinská agentura Interfax informovala, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Kreml nebude s nikým jednat na základě mírového seznamu, který je složený z nesmyslných požadavků.

Zdroj: kancelář prezidenta Ukrajiny, Rada Evropské unie, Interfax