Evropě hrozí jaderná katastrofa. Může za to Putinovo bombardování. Havárie by měla vliv na celý svět, varuje provozovatel jaderné elektrárny

Přidat na Seznam.cz

V noci na 9. března Rusko podniklo další raketový útok. Zahynulo nejméně devět lidí a největší evropská jaderná elektrárna přišla o elektřinu, uvedl server BBC. Experti se obávají nejhoršího.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell ve čtvrtek prohlásil, že ruské údery na Ukrajině, které způsobily odpojení Záporožské atomové elektrárny od elektrické sítě, jsou vážným porušením jaderné bezpečnosti, informoval deník France24.

„Záporožská jaderná elektrárna je největší v Evropě… a Rusko ohrožuje celý náš společný evropský kontinent, včetně Ruska,“ dodal Borrell.

10 dní

Již dříve ukrajinští představitelé varovali, že palivo pro záložní bezpečnostní systémy elektrárny vystačí na pouhých deset dní, uvedl deník Daily Mail. Poté by prý Evropě hrozila jaderná kastastrofa. „Odpočítávání začalo,“ uvedla státní energetická společnost Energoatom. „Pokud se během této doby nepodaří obnovit vnější napájení elektřiny, může dojít k havárii s radiačními následky pro celý svět,“ dodává provozovatel jaderné elektrárny.

Podle Energoatomu je právě teď potřeba, aby celé mezinárodní společenství rychle jednalo. Rusové musí být staženi z okolí elektrárny a elektrárna musí být převedena pod plnou kontrolu kompetentního a legitimního provozovatele, což je ukrajinský Energoatom. A to za účelem zachování jaderné, radiační a fyzické bezpečnosti celého zařízení.

Zdroje: BBC, France24, DailyMail, Energoatom