EU se chce domluvit v oblasti migrace se zeměmi severní Afriky

Přidat na Seznam.cz

Na zasedání Evropské rady, které se uskuteční 29. a 30. června v Bruselu, bude řízení migrace do Evropy ústředním tématem jednání hlav států a vlád. Hlavní otázkou je dohoda o globálním partnerství mezi Evropskou unií a Tuniskem a zda bude schválena před zasedáním Evropské rady, které se uskuteční dnes.

Předsedkyně Ursula von der Leyenová podpořila 11. června italskou premiérku Giorgiu Meloniovou a nizozemského premiéra Marka Rutteho, aby tuniskému prezidentovi Kaisovi Saídovi navrhli dohodu o rozsáhlé spolupráci v potenciální hodnotě více než 1 miliardy eur.

Tyto prostředky mají poskytnout rozpočtovou podporu zemi oslabené politickou a hospodářskou krizí a také usnadnit hospodářskou a především migrační spolupráci. Na začátku června komise oznámila, že bude investovat 105 milionů eur do boje proti pašerákům lidí, do kontroly námořních hranic ze strany tuniských úřadů a do záchrany a repatriace Tunisanů, kteří se nelegálně zdržují v Evropě, a subsaharských Afričanů žijících v Tunisku na moři, uvádí deník Le Monde.

Tento návrh uvítala Giorgia Meloniová, která vytáhla všechny trumfy, aby tento závazek zajistila. V Tunisku však Kais Saíd stále není z migračního aspektu nadšený a domnívá se, že jeho země by neměla být evropským strážcem hranic.

V EU však stále existuje naděje na rychlou dohodu. „Je to oboustranně výhodné partnerství,“ uvedl Elysejský palác, který jednání bedlivě sleduje. „To, co děláme s Tuniskem, lze reprodukovat v několika zemích regionu.“ V Bruselu je tento návrh dohody také vnímán jako dobrý model pro další dohody v regionu.

Alžírsko, Egypt, Libye, Maroko, Súdán a Tunisko – historicky byly a zůstávají významnými zeměmi cílových, tranzitních a odchozích migrantů, uvádí web Migration Data Portal. Celosvětově se odhaduje, že 12,3 milionu mezinárodních migrantů pochází ze severní Afriky. Z těchto emigrantů bylo 48 procent umístěno v Evropě a 13 procent v západní Asii.

zdroj: Migration Data Portal, Le Monde