EU schválila až 35 miliard korun na vojenskou pomoc Ukrajině z ruských zmrazených aktiv

Přidat na Seznam.cz

Diplomaté ze čtyř zemí EU dnes potvrdili, že členské státy odsouhlasily první část vojenské podpory pro Ukrajinu ve výši až 1,4 miliardy eur (35 miliard Kč) Tyto prostředky pocházejí z výnosů ze zmrazených ruských aktiv, píše deník POLITICO.

Finanční pomoc bude poskytnuta skrze Ukrajinský asistenční fond (UAF), ačkoli Maďarsko se snažilo platby blokovat. Právní oddělení Rady však argumentovalo, že Budapešť nemůže tyto transakce zastavit, jelikož se při hlasování o vytvoření UAF zdržela. Důvodem je, že tyto prostředky nepocházejí od daňových poplatníků EU.

Na rozdíl od běžného fungování UAF nebudou peníze použity na úhrady, ale na přímé nákupy vojenského vybavení jako munice a systémy protivzdušné obrany. Čtvrtina částky bude investována do nákupů z ukrajinského obranného průmyslu.

Členské státy měly možnost vyjádřit svůj postoj do 11:00, přičemž žádná země nehlasovala proti, jak vyplývá z interní komunikace Rady. Rozhodnutí nevyžadovalo jednomyslnost, takže Maďarsko jej nemohlo vetovat.

I přes dnešní dohodu Maďarsko stále blokuje platbu 6,6 miliardy eur (165 miliard Kč) v rámci UAF jako kompenzaci za zbraně dodané Ukrajině. Podle jednoho diplomata je Budapešť z dnešního vývoje „velmi rozčilená“, informuje deník Euromaidan.

Očekává se, že oficiální oznámení proběhne v pondělí na setkání ministrů zahraničí EU v Lucembursku.

Zdroj: POLITICO, Euromaidan